Děti

Chování dětí: k toleranci a respektu je potřeba vést je odmala

Sbírání kytiček

Otevřenost, respekt k ostatním nebo zdravé sebevědomí jsou základní životní hodnoty, kterým se děti učí již odmalička. Oč méně jsou však k nalezení mezi dospělými, o to hůře se vštěpují dětem, které si často berou špatný příklad ze svého okolí.

V době, kdy se společenské hodnoty relativizují, je stále důležitější dát dětem jasný příklad, který je povede správným směrem.

Dětem často musíme ukazovat, že je naprosto normální pomoct kamarádovi v nesnázích, že není nic divného na tom, že má jejich spolužák jinou barvu kůže a že lepší mobil je neudělá lepší člověkem,“ vysvětluje Kristýna Křížová, spoluautorka dětské společenské hry Vadí, nevadí. Ta dětem ukazuje modelové situace z běžného života a interaktivní formou vysvětluje, proč a jak by se měly v dané chvíli zachovat.

Děti se porovnávají a vnímají rozdíly

V předškolním a školním věku je přitom pozornost k hodnotám klíčová. „Tehdy děti poprvé v kolektivu zažívají složitější okamžiky – přirozeně se mezi sebou porovnávají a více vnímají rozdíly v chování, v životním stylu i v otázce materiálního komfortu svých rodin. Musí si samy poradit v řadě náročných situací, vyhodnotit je, udělat si na ně vlastní názor a pak se podle něj zachovat,“ vysvětluje Lucie Vlčková, druhá spoluautorka Vadí, nevadí, která ji konzultovala s desítkami pedagogů v mateřských a základních školách.

Posun ve vzájemném chování dětí je více než patrný. Obecně mají děti mnohem menší zábrany ve sdělování negativních věcí. Následně je často omlouvají tvrzením, že je to jejich názor a říkat svůj názor je přece v pořádku,“ popisuje jeden z případů Veronika Křepská, školní psycholožka. Podle ní je ideální děti k zásadám nenásilně vychovávat odmalička, protože bezohledné chování se u dětí formuje už v předškolním věku.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: 4bambini, školní psycholožka Veronika Křepská
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků