Děti

Dítě v bezpečí: vysvětlete dětem, kdo je cizí člověk

Bojíte se pustit své dítě samotné ven, i když na to už má věk? Instruktor moderní sebeobrany Pavel Houdek má pro vás tipy, co byste ho měli naučit.

Kdo je cizí člověk

Asi každý rodič říká svému dítěti, že se s cizími lidmi se nemluví. Vysvětlete dítěti důkladně, co znamená cizí. Nejlépe na příkladech. Dítě může přemýšlet jinak než dospělý.

Setkal jsem se s příběhem uneseného děvčete, které nastoupilo k cizímu muži do auta proto, že na ní zablikal světly. Její vysvětlení? „Kdyby mě neznal, tak na mě přeci nebude blikat,“ uvádí instruktor Moderní sebeobrany Pavel Houdek a dodává: „Vysvětlete dítěti, že cizí je i člověk, který zná vás jako rodiče.“

Kdy s cizím člověkem mluvit

Ví vaše dítě, co má dělat, když se ztratí například v obchodním centru? Správná odpověď je oslovit ostrahu či zaměstnance – tedy cizí lidi. Vysvětlete svému dítěti, že existují cizí lidé, kteří jsou důvěryhodní a na které se může obrátit v případě problému (například když se ztratí či je bude někdo obtěžovat). Typicky policisté, řidič MHD v případě, že nastoupilo do špatného autobusu a podobně.

Heslo pro případ nouze

Myslete i na případ, že z nějakého důvodu nebudete moci dítě ze školy či kroužku vyzvednout. A budete pro něj někoho muset poslat. Domluvte si s ním tajné heslo. Vaše dítě nesmí nikdy s nikým odejít, pokud mu neřekne heslo! A to i kdyby to byl váš soused nebo kolega z práce. 

Zlé lidi nejde poznat podle vzhledu

Promluvte s dítětem otevřeně o tom, že existují zlí lidé, kteří mohou děti unést a provádět jim zlé věci. Vysvětlete jim, že to zpravidla nejsou otrhaní špinavci, ale klidně milí, usměvaví lidé, pěkně oblečení, nezřídka ženy. Zlé lidi nejde poznat podle vzhledu! Mohou číhat a snažit se dítě nalákat i na místech plných dalších lidí. Nepodlehněte iluzi, že dítě je na rušných místech v bezpečí.

Nejčastější triky

Rozdávání bonbónů zná každý. Co takhle starší pán s vodítkem, kterému se zaběhl pes a požádá vaše dítě o pomoc s jeho hledáním? Vysvětlete dítěti, že pomáhat lidem je správné, ale že pokud dospělý požádá o pomoc dítě, mělo by se mi mít velmi na pozoru a odejít pryč. Optimální je naučit je větu typu: „Já jsem jenom dítě, poproste někoho dospělého.“ 

Co dělat v případě krize

Pokud se cizí člověk nenechá odradit naučenou větou a dále naléhá, či přistupuje blíže, naučte dítě okamžitě utéct. Nacvičte s ním jak utéct (hlavně bezpečně) a kam utéct, tedy kde hledat útočiště. 

Pamatujte, že dítě nechceme strašit. Pokud s ním postupy secvičíte formou her a scének, které ho budou bavit, je mnohem větší šance, že si je zapamatuje, a že v reálné situaci adekvátně zareaguje.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: moderni-sebeobrana.cz
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků