Domácnost

Domácí koupelové soli: jak nám prospějí

Jednou z možností, jak si dopřát uvolňující koupel doma, je využití nejrůznějších koupelových solí. Koupelové soli jsou prastarý kosmetický přípravek, který využívaly už staré civilizace.

Účinky koupelových solí

Podle webu healthline.com sůl dezinfikuje pokožku, napomáhá hojení, působí proti zánětům, podporuje regeneraci tkání. Ale také blahodárně působí při četných kožních problémech, jako jsou například akné, lupénka či ztvrdlá kůže a urychluje olupování jejích odumřelých částí.

Solné koupele zajistí celkovou relaxaci, uvolnění kloubů a svalů. Účinky se výrazně projevují při únavě a nachlazení, a nejen to – pozitivně ovlivňují i psychiku člověka. Nejenže odstraňují únavu, ale podle složení konkrétní soli také dodávají tělu různé minerály a stopové prvky.

Sůl jako základ

Existuje mnoho typů solí, například termální sůl z minerálních pramenů, mořská sůl, speciální postavení má sůl z Mrtvého moře, pak jsou to krystalické soli ze solných ložisek, jako jodobromová či himálajská sůl. Směs mořské soli a epsomské soli se nazývá Glauberova nebo hořká sůl.
Tato sůl je bohatá na hořčík a je součástí mořské vody i minerálních pramenů. Koupele v hořkých solích rychle zmenšují otoky, tradičně se používají k léčbě bolavých svalů i pro relaxaci, pro zmírnění stresu.

Přidejte bylinky a esence

Do některých koupelových směsí můžete přisypat třeba i ovesné vločky nebo jedlou sodu, ale nejčastěji se do soli přimíchávají různé bylinky, zajímavé jsou rovněž citronové silice. Účinné látky nádherně voní, což opět přispívá k uvolnění. Web theorganicgoatlady.com doporučuje tyto esenciální oleje:

Levandule lékařská

Posiluje vlastnosti soli – má relaxační účinky, zmírňuje strach a napětí, navozuje lepší spánek, působí proti křečím či revmatickým bolestem, zevně zlepšuje oběhové problémy. Účinek násobí citronová silice, která je osvěžující a velmi vhodná při duševní námaze, bolesti hlavy, má antiseptické účinky, snižuje krevní tlak a příznivě působí na pleť.

Heřmánek pravý

Působí protizánětlivě, proti akné a jemně relaxačně.

Kolik soli si dopřát

Dávkování si můžete určit sami, podle velikosti vany. Většinou je ale optimální použít na jednu koupel zhruba 100 g soli. Do čisté vany nasypte sůl ve stejný moment, kdy do ní napouštíte vodu ve zvolené teplotě. Prouděním vody ve vaně a občasným promícháním se sůl rozpustí a esence v ní obsažené se uvolní nejen do vody, ale i do celého prostoru koupelny.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.healthline.com/health/sea-salt-bath, selectsalt.com/halotherapy/benefits-of-bathing-in-salt-water/, theorganicgoatlady.com/20-essential-oils-in-bath-water/
Zdroj fotografií: Pexels

Diskuze: příspěvků