Zdraví

Domácí lékárnička pro malé děti: Co všechno mít po ruce?

Sbírání kytiček

Když očekáváte miminko, jednou z věcí, kterou byste měli mít s předstihem připravenou, je dětská lékárnička. Tu mějte v ideálním případě oddělenou od domácí lékárničky pro dospělé. Co by ta dětská měla obsahovat?

Teploměr budete využívat pravidelně

Teploměr je pravděpodobně vůbec nejdůležitější součástí dětské lékárničky. Tělesná teplota je základním indikátorem toho, zda je nebo není děťátko po zdravotní stránce v pořádku. Brzy zjistíte, že když miminko (ale i větší dítě) nevypadá zcela v pořádku, jednou z prvních věcí, které uděláte, bude právě změření teploty.

Doporučujeme vám bezkontaktní teploměr, se kterým tělesnou teplotu snadno změříte během několika vteřin třeba i během spánku vaší ratolesti. Oproti klasickému teploměru, který se vkládá do podpaží nebo do zadečku, jde o veliké zjednodušení pro všechny zúčastněné.

Základní léky na bolest a horečku

V dětské lékárničce nesmí chybět léky na bolest a horečku. Volte například dobře známé přípravky, kde je účinnou látkou paracetamol či ibuprofen. Mnohdy se klasické léky pro dospělé vyrábějí v dětské variantě. Pro nejmenší miminka mohou být nejlepší volbou čípky. Jak dítě roste, můžete přejít na sirup a později na klasické polykací prášky. Vždy dbejte na to, abyste dítěti podali tyto léky jen v situaci, kdy je to opravdu nutné. Nikdy by nemělo dojít k nadužívání. Respektujte maximální doporučenou denní dávku vzhledem k věku a váze dítěte.

Obvazy a náplasti

V podstatě už ve chvíli, kdy dítě začne samo lézt a později i chodit, přicházejí první karamboly. Pravidelně tak budete ošetřovat nejrůznější bolístky. Na menší rány využijete klasické náplasti s polštářkem, na řezné, sečné či tržné rány se mohou hodit náplasťové stehy. Odřená kolena zakryjete gázou nebo sterilním obvazem.

Na podvrknuté kotníky a pohmožděná zápěstí využijete obinadla, s jejichž pomocí kloub zafixujete a urychlíte tak jeho regeneraci.

Přestože mnohé z těchto potřeb jistě máte ve své „dospělácké“ lékárničce, v mnoha případech potřebujete dětem pořídit vybavení vlastní. Potřeby se totiž vyrábějí v menších velikostech, mají hravý potisk, nebo jsou šetrnější k citlivé dětské pokožce.

Pinzeta a další nástroje

Děti jsou hravé a hrát si dokážou prakticky s čímkoliv. Proto si velice často způsobí rány, které jsou plné nečistot. Musíte je vyčistit tekoucí vodou, často ale budete muset sáhnout po pinzetě. Vytahovat budete trny, třísky a podobně. Kromě toho se budou hodit kleštičky na odstranění klíštěte.

Výbavičku doplňte také o nůžky, náplast bez polštářku (na fixování obinadel a obvazů) či dětskou dezinfekci.

Komerční prezentace

Zdroj informací: www.leukoplast.cz
Zdroj fotografií: Shutterstock
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků