Krása

Keratin: posílí vlasy a chrání je před vlivy vnějšího prostředí

Sbírání kytiček

Krásné a zdravé vlasy si přeje každá z nás, ale ne ke všem byla příroda štědrá. Často se potýkáme s tím, že je naše hříva suchá, lámavá a bez života. Dalším častým problémem jsou jemné a řídnoucí vlasy bez objemu. Klíčem k řešení potíží může přispět keratin.

Jde o látku, která se přirozeně vyskytuje v našich vlasech. Z pohledu chemiků je to vlastně stavební bílkovina s vláknitou strukturou, jež bývá uspořádána do jakýchsi svazků, díky nimž jsou vlasy pružné, pevné a silné. To však není jediná přednost. Keratin současně umožňuje vlasům snášet extrémní teploty. A to jak vysoké, tak velmi nízké. Díky keratinu vlas dokáže čelit horkým paprskům letního slunce a mrazu, stejně jako teplu ze stylingových přístrojů jako jsou žehličky, kulmy nebo třeba elektrické natáčky. Pokud mají vlasy dostatek keratinu, jsou zkrátka připraveny čelit vlivům vnějšího prostředí, aniž by došlo k jejich poškození.

Keratinu ubývá

Bohužel nic netrvá věčně. A tak ani zásoby přirozeného keratinu v našich vlasech nemáme automaticky zajištěné. V dnešní době jsou naše vlasy vystavovány různým škodlivým vlivům, ať už jde o extrémní teploty, ale třeba i stres či špatná výživa. To všechno jsou nepřátelé, kteří keratinové řetězce pomalu ale jistě poškozují. Jakmile se jednou keratinové vlákno rozpadne na menší části, stává se rozpustným ve vodě a postupně se vymývá. Jsou-li keratinová vlákna ve vlase poškozena, ztrácí vlas svoji elasticitu a dochází k jeho ulamování.

Čas pro záchranu

Toužíte svou hřívu posílit a narovnat, nebo chcete zvýšit jejich odolnost, vsaďte na používání pečujících či stylingových přípravků s obsahem keratinu. Součástí jejich receptury jsou totiž stejné látky, které se vyskytují v lidských vlasech, takže pomáhají přirozenou cestou regenerovat vlasové vlákno a navracet mu ztracenou sílu. Keratin posiluje vlasy a zlepšuje strukturu vlasu zevnitř i navenek. Výsledkem je, že vlas znovu získá svoji zdravou přirozenou strukturu. Keratin vyplňuje trhliny ve vlasovém vláknu, aby vlas byl poddajnější, lesklejší a snadno se upravoval. Vlasy jsou pak pružné, poddajné a zdravě vypadající.

Připravila: Eva Šarfová

Zdroj informací: https://www.harpersbazaar.com/beauty/hair/advice/a1266/how-keratin-damages-hair/, Henkel
Zdroj fotografií: Henkel
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků