Domácnost

Jak předcházet vykradení během dovolené: pomůže soused nebo aplikace

Sbírání kytiček

Každý rok je to stejné. Těšíme se na chvíle volna, plánujeme, zařizujeme, aby vše klaplo. Stejně však jako na samotnou dovolenou je třeba myslet i na váš domov. Kdo ho ohlídá před zloději, zatímco budete pryč?

Pojištění máte zařízené, cizí měnu vybranou, zájezd zaplacený, pasy v pořádku a už jste skoro sbalení? Nyní se postarejte o svoje bydlení.

Nechlubte se

Nepište na sociální sítě, kdy a kam se chystáte, to je totéž, jako kdybyste uvedli – domov bude prázdný. Ani v práci nemusíte na potkání každému vykládat, kdy a kam míříte.

Zopakujme si

Domluvte se s dobrým známým či spolehlivým kolegou, aby vám čas od času vybíral schránku a kontroloval domov. Vyplatí se to. Stejně tak je vhodné před cestou nechat vytažené žaluzie či rolety – dlouhodobě zatažené stínění je jedním ze signálů „nejsme doma“ a pozvánkou pro lapky.

Šikovná aplikace

Pokud dům vypadá udržovaně a čas od času do něj někdo zavítá, navíc nepravidelně, posiluje se prevence před loupežným vniknutím. Ale pomoci vám může i mobilní aplikace, díky níž se dá odkudkoliv ovládat snad jakékoliv zařízení u vás doma, a tak udržovat potřebný režim domácnosti (například zalévání zahrady) a současně simulovat vaši přítomnost (zatahování/vytahování stínění, jak interiérového, tak exteriérového). Co neumí? Vybírat poštovní schránku.

Okna a dveře

Možná ale dům nemáte a žijete v bytovém domě. Pokud bydlíte v přízemí, opatřete okna mřížemi. Dnes už se prodávají i velmi dekorativní. Zásadní jsou však vstupní (vchodové) bezpečnostní dveře, pro domácnosti stačí v bezpečnostní třídě 3 nebo lépe pak 4. Přestože ani ony nepředstavují stoprocentní překážku, stíží potenciálnímu zloději cestu natolik, že se raději vydá „o dům dál“. Kde tyhle dveře nemají.

A co rodinné domy

Zatímco u bytových domů jsou bezpečnostní vstupní dveře téměř jedinou přístupovou cestou do vašeho soukromí, u rodinných domů to neplatí. Zloděj se obecně nejraději dovnitř pustí skrz nedostatečně zajištěná okna a dveře na terasu. Kvalitní zabezpečovací systém s vhodně umístěnými čidly vám ho pomůže zastavit. K houkající siréně je okolí většinou netečné, siréna ale funguje jako předsunutý detektor narušení objektu a upozorní zloděje na funkční zabezpečení. Moderní zabezpečovací systémy vám navíc pošlou na telefon SMS zprávu, zavolají vám nebo poskytnou mobilní aplikaci, díky které můžete odkudkoli zjišťovat stav alarmu a ovládat jej.

Daleko od domova

Jistě, když jste stovky či tisíce kilometrů daleko, těžko sirénu uslyšíte. Pak se nabízí uvažovat o službě takzvaného pultu centralizované ochrany, který vyšle na místo zásahovou jednotku. Existuje například i služba videoverifikace, při níž váš bezpečnostní systém využívá kamerového systému a operátor se může při poplachu podívat, co se v domě děje. Díky tomu se pak dá bez prodlení informovat Policii ČR, která vyjíždí s přesným popisem pachatele.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Jablotron
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků