Bydlení

Co byste měli okamžitě řešit, pokud vás vykradli

Sbírání kytiček

Zkušenosti praví, že dnes si lapkové nevybírají; byt nebo dům může být vykradený kdykoliv. Dokonce třeba i tehdy, když spíte. Na nic nečekejte a podnikněte příslušné kroky.

V první chvíli člověk zažívá šok; někdo narušil soukromé území. Neměli byste však zbytečně lamentovat, co se vám to stalo, naopak je třeba situaci hned řešit.

Volejte policii

Nejprve kontaktujte policii, a to bez prodlení. „Do jejího příjezdu s ničím nehýbejte, nic neuklízejte a neupravujte,“ doporučuje Ivan Pavlíček, expert na zabezpečení.

Karty a doklady

Ověřte si, zda se vám neztratily platební karty. Pokud ano, karty okamžitě zablokujte, roli hraje doslova každá minuta. Současně zkontrolujte, zda máte doklady, a pokud ne, hned jejich krádež nahlaste na policii nebo na obecním úřadě. Zloději si na ně neváhají sjednat půjčku nebo je použijí k páchání další trestné činnosti, zakládání falešných firem, provádění finančních transakcí.

Soukromá revize

I když bude policie na místě činu fotografovat, není od věci, když si po jejím odchodu uděláte vlastní revizi. Napište si, co postrádáte, které předměty byly poškozené, pořiďte si rovněž svoje fotografie, včetně záběru na dveře či jiné místo, kudy pachatel či pachatelé vnikli. Hodí se vám to pro další komunikaci s pojišťovnou, ale rovněž je důležité, když si sami pro sebe upřesníte rozsah škody. Může se stát, že ještě objevíte ztrátu něčeho, co jste policii zapomněli sdělit. Najděte si také doklady o zakoupení předmětů či záruční listy. Měli byste vědět, že jejich vlastnictví se dá rovněž prokázat například svědectvím sousedů, fotografiemi (pokud je máte z dřívějška), případně lze podepsat čestné prohlášení.

Obraťte se na pojišťovnu

Neotálejte ani s kontaktováním pojišťovny. Předložte jí protokol od policie a váš seznam zničených a poškozených věcí včetně fotodokumentace. A obrňte se trpělivostí. Zatímco vy musíte jednotlivé kroky řešit co nejrychleji, pojišťovna má na svá šetření určitý čas; jde o řadu týdnů až několik měsíců. Do patnácti dnů od likvidace pojistné události byste měli obdržet finanční plnění.

Myslete také na sebe

Příroda to zařídila tak, že nejprve člověk zažije šok, pak se „oklepe“ a začne jednat, a když má hotovo, znovu na něj dolehne tíha nepříjemné události. Každý se s ní vypořádáváme jinak. „Pocity ztráty bezpečí a soukromí mohou u psychicky méně odolných jedinců vést ke zvýšenému stresu, úzkostem a v některých případech až k vytvoření posttraumatické stresové poruchy, která jim následně značně komplikuje život,“ říká psychiatrička Dana Dufková. Pokud se nedokážete s vykradením vyrovnat sami nebo s pomocí blízkých lidí, není ostudou objednat se na konzultaci k odborníkovi.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Next
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků