Domácnost

Jak vybrat vodovodní baterie: rozhoduje její typ i materiál

Sbírání kytiček

Protékající nebo narezlá baterie není ani funkční, ani pěkná. Pokud si chcete třeba k Mikuláši nadělit novou, poradíme vám s jejím výběrem.

Materiál baterie

Ptejte se prodejce, které materiály výrobce použil. Tělo baterie se často vyrábí z mosazi, podstatné však je i její množství. Což si těžko ověříte, tak to zkuste doslova od ruky – baterie si potěžkejte. Ta, která je těžší, má silnější stěny, a ty zase slibují delší životnost. A co povrchová úprava? Mnohdy je z chromu, zásadní je opět tloušťka vrstvy. A do třetice zmiňme součást, bez níž se žádná baterie neobejde, a tou je kartuš, která otvírá/zavírá vodu a směšuje studenou a teplou. Dobrou volbou je keramická kartuš, naopak plastová dlouho nevydrží.

Typy baterií

Vyznat se v základních typech není složité. Stále se nejvíce používají stojánkové baterie, které se instalují na lem umyvadla či dřezu (zde sledujte velikost otvoru). Druhou skupinu zastupují baterie nástěnné – jak už napovídá jejich označení, umísťují se na zeď (ohlídejte si vzdálenost mezi trubkami s teplou a studenou vodou, říká se jí rozteč). A třetí skupinu zastupují podomítkové baterie, které mají tělo zabudované ve stěně, napohled vidíte jen ramínko a ovládací část. Při výměně staré za novou porovnejte zejména velikost otvoru ve stěně, aby ho překryl krycí plech.

Kohoutková a páková baterie

Kohoutkovo-pákové dilema. Zvyk je sice železná košile, ale pákové baterie jsou přece jen komfortnější. Na rozdíl od kohoutkových u nich postačí lehký pohyb ruky, nebo ještě lépe – i jen jednoho prstu. Regulování teploty i množství vody je snadné, ale abyste ani nad tím nemuseli dlouho dumat, pomůže vám baterie s omezovačem. Ten zmenší průtok vody.

Termostatické baterie

Více ušetřit se dá mnoha způsoby. Už jen výměnou kohoutkové baterie za pákovou dochází k úspoře o více než třicet procent. Ještě úspornější jsou pak baterie bezdotykové. Další úsporu slibují termostatické baterie, které zkracují dobu nutnou pro nastavení vody na požadovanou teplotu. A navíc jsou bezpečné, brání nechtěnému nastavení teploty nad 38 °C. Rovněž termostatické baterie můžou nabídnout funkci snížení průtoku vody. Co se ještě hodí? Drobnost zvaná perlátor (tady je naopak praktičtější plastový), který mísí vodu se vzduchem, takže ji v důsledku opět spotřebujete méně.

Náš tip: Dalším vodítkem pro nákup je délka poskytované záruky.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Ravak, Hornbach, Datart
Zdroj fotografií: Wirestock Freepik
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků

UŽIVATEL