Bydlení

Stolování podle barev: žlutá rozzáří stůl, modrá ladí se sklem

Sbírání kytiček

Podpořit chuťové buňky můžete nejen lahodným pokrmem, ale také krásným nádobím či prostíráním. Navíc díky dekorativnosti nejrůznějších kuchyňských pomůcek platí, že i ty můžete klidně nechat na stole. Ostudu vám neudělají a budete je mít po ruce. Co se vám líbí více – jednotlivé barvy, nebo jejich mix?

Jako malířská paleta

Každý z nás má svoje oblíbené barvy, a někdy je těžké vybrat si jen jednu. Pokud dáváte přednost mixu barev, mějte na mysli jejich vzájemné sladění. Abyste si však příliš nelámali hlavu, jak vše vhodně sestavit, spolehněte se rovnou na výrobce nádobí a dalších doplňků. Výběr nám usnadňují, třeba i tím, že sadu talířů či hrnků vyrobí z jednoho materiálu, a ten se pak liší jen v barvách.

Žlutá a oranžová

Jsou veselé a radostné, protože symbolizují slunce, kterého si letos užíváme opravdu hojně. A také nabízejí energii, a právě ta nám někdy chybí. Žlutá a oranžová vždy spolehlivě rozzáří stůl, záleží jen na zvoleném odstínu. Pokud použijete více doplňků v těchto barvách nebo třeba i větší ubrus, daný prostor se opticky zvětší.

Nespoutaná červená

Pokud pomineme základní barvy, jakou jsou bílá, šedá a černá, pak mezi nejčastěji používané patří červená. Pro někoho může být až agresivní, a v jiném zase vyvolá příjemné, až lehce svádivé pocity – opět záleží na její sytosti a zvoleném tónu. Pravdou však je, že jde o barvu nepřehlédnutelnou. Pokud chcete přitáhnout pozornost, nemohli jste si zvolit lépe.

Vzdušná modrá

Tato barva nebe a vody se mnohdy doporučuje do koupelen a i ložnic, protože evokuje čistotu a také uklidňuje. Ovšem chcete-li stolovat beze spěchu, pak je pro vás optimální právě modrá. Možná se budete divit, jak krásně může ladit například s proutěnými doplňky, které v létě rovněž často používáme, nebo s obyčejným sklem.

Zelená není jen tráva

Uvěříte tvrzení, že zrovna zelená je barvou, k níž existuje více než tisíc odstínů? Symbolizuje přírodu, navozuje pocit bezpečí a působí jako balzám na pocuchané nervy. Je všude kolem nás, a proto si ji také rádi dopřáváme i na stole. Nikde není psáno, že si musíte servírovat svoje dobroty na zelených talířích, to opravdu ne. Ale zkuste ji využít třeba v podobě kuchyňských doplňků a vtipného náčiní.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Bonami, Ikea
Zdroj fotografií: Ikea
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků