Málokdo dokáže celé léto prolenošit. Pokud je to i váš případ a zvažujete, jak vylepšit třeba koupelnu novou dlažbou, poradíme vám.
Proč se do práce pustit zrovna v létě? Teplé počasí vám vysloveně nahrává, protože napomáhá samotné realizaci – urychluje schnutí.
Jaké zvolit obklady
I když se to zdá jednoduché, možná právě v obchodech s dlažbou se nejvíce zdržíte. Není snadné správně si vybrat. Až budete mít jasno v barvě, případně dezénu, doporučujeme odstup – reálně i obrazně řečeno. Zejména pokud jste si zvolili třeba nápadnější barvu či vzor. Chcete-li jít s dobou, pak vězte, že momentálně jsou in zejména obklady a dlažby, které napodobují vzhled kamene, dřeva či betonu. Od výrazného dekoru či zdobení se ustupuje, ostatně vyšperkovat si například koupelnu můžete už tím, že budete střídat lesklé a matné plochy nebo velikosti samotných obkladů.
Větší formáty
Stále váháte, zda jste si vybrali dobře? Lepší představu získáte s pomocí 3D vizualizací, které nabízejí nejen koupelnová studia. Odborníci vám pak možná doporučí i to, abyste do malého prostoru použili velkoformátové dlažby. Proč? Díky menšímu množství spár se budou lépe udržovat v čistotě a při volbě šikovné pokládky rovněž opticky zvětší prostor – rozšíří ho nebo zvýší. V tomto případě je však třeba ještě pečlivěji realizovat jejich instalaci.
Co udělat před samotnou pokládkou
Až se zbavíte staré dlažby, je třeba povrch vyrovnat a uhladit. Musí být nejen bez trhlinek, ale také čistý. Dlažbu lze položit na zdivo, omítku, cementový potěr. Nejprve jen myslete na penetrační nátěr. Menší nerovnosti zvládne speciální lepidlo na dlažbu, větší rozdíly srovnáte s pomocí nivelační hmoty.
Dále řešte izolaci
Speciální hmota se zpravidla nanáší ve dvou vrstvách. Do první vrstvy se vloží do rohů těsnící pásky a pak ji nechte zasychat asi dvě hodiny. U druhé vrstvy si však musíte počkat o něco déle, doporučuje se schnutí po dobu 12 až 14 hodin.
Pokládka dlaždic
Po nanesení lepidla na povrch a rozetření stěrkou začíná pokládka dlaždic. Pozor, pokládat byste měli od středu místnosti. Pracujte obezřetně, aby jednotlivé dlaždice lícovaly a rovněž na sebe navazovaly spáry. Následuje přestávka, díky níž musí lepidlo dobře zaschnout, potom se můžete pustit do spárování. Až spárovací hmota vytvrdne, zbavte se jejích přebytků z míst, kde nemají co dělat.
Připravila: Věra Hájková