Bydlení

Dřevěné garnýže na záclony

Sbírání kytiček

Máte rádi jednoduše zařízený interiér a okna vybavujete hlavně žaluziemi? To je praktické kvůli nechtěným slunečním paprskům, ale určitě budou vypadat lépe, když je ozdobíte i záclonami. Proč je pověsit na dřevěné garnýže?

Přestože dnes jsou hodně v oblibě minimalistické interiéry, je škoda, když postrádají to, co dělá domov domovem. Mezi prvky, které váš interiér spolehlivě zútulní, patří právě záclony, případně závěsy. A ty je třeba někam připevnit.


Praktická borovice

Garnýže se vyrábějí z mnoha materiálů, můžou být například z kovu, či z kombinace kov a dřevo, z plastu, nebo také ryze dřevěné. Milovníci čistě přírodních materiálů ocení právě dřevo, které slibuje dlouhou trvanlivost a navíc, v závislosti na provedení, se hodí do každého interiéru. Mimo jiné se používá borovice, ovšem i ji lze povrchově upravit tak, aby imitovala jiné dřeviny, včetně dubu, buku, břízy, ořechu… Ostatně povrchové úpravy se provádějí nejen z pohledu estetického – současně ochraňují daný materiál a tím prodlužují jeho životnost. Náš tip je tedy jasný: pořiďte si dřevěné garnýže.


Mají více podob

Někdy se sází na kolejnicový systém s takzvanými žabkami, který je z čelní strany opatřen ochranným krytem, aby žabky nebyly vidět. Ovšem spolehnout se rovněž můžete na tradiční garnýže v podobě tyče, opatřené kroužky s žabkami. A právě zde použité dřevo velice dobře vynikne. V obou případech si lze také vybrat, zda chcete garnýže jednořadové (buď jen na záclony, nebo na závěsy), či dvouřadové (pro kombinaci záclon v jedné řadě a závěsů v řadě druhé).


Další parametry

Současně ještě zvažte:

  • Kam garnýž připevnit: Do stěn, nebo stropu místnosti. Podstatné je, aby místo pro uchycení bylo pevné a rovné.
  • Jak bude dlouhá: Garnýže vždy volte s určitým přesahem. V tomto ohledu nelze nikomu nic nařizovat, avšak praxe ukazuje, že je vhodné přidat z každé strany přesah asi 25 až 30 centimetrů, aby okno bylo okno kryté i při pohledu ze stran.
  • Kde a proč se bude používat. Pokud chcete garnýž k oknu, na kterém plánujete lehounké záclony a nic víc, postačí subtilní provedení. Hledáte-li výrobek například do obýváku, kde počítáte s častým roztahováním/zatahováním záclon či i závěsů, zaměřte svou pozornost zejména na snadný pohyb kolejniček. A když chcete masivnější závěsy, jež mají nejen stínit, ale také udržet doma teplo, dbejte na robustnější konstrukci.


Až budete mít jasno v technických detailech, můžete svou pozornost zaměřit na estetické hledisko. Které garnýže se vám nejvíce líbí?


Komerční prezentace
Foto: Garol.cz
4. 3. 2015

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků