Děti

Fotíte děti do rodinného alba?

Tak si někdy zkuste fotky prohlédnout. Možná s překvapením zjistíte, že děti nejen rychle rostou, ale že jste svého prvorozeného potomka fotili mnohem víc než toho mladšího.

Mezinárodně uznávaná psycholožka v oblasti psychologie výchovy dr. Michele Borba věří, že toto upřednostňování dětí rodiči může podporovat teorii „syndromu druhého dítěte“, podle které má pořadí narození vliv na osobnost dítěte: „Rivalita sourozenců je v rodinách běžná, a to zejména ve velkých rodinách se třemi nebo více dětmi. Zatímco mnoho rodičů se pokouší přistupovat ke všem svým dětem stejně, snadno se stane, že malá prvenství nejstarších dětí – první krůčky, první slovo, první den ve škole – se u dalších dětí stanou méně významnými“.
Zjištění, že více snímků je pořizováno v případě nejstarších dětí, je toho zářným příkladem. Rodiče si přitom nejsou této skutečnosti často vůbec vědomi. Je to tedy námět k zamyšlení. Rodiče by se měli snažit pořizovat množství různých snímků všech svých dětí, samotných i v kruhu rodiny, aby se všechny děti cítily být stejně milovány a zachovaly si pocit své vlastní jedinečnosti.
 
Zajímavé jsou výsledky průzkumu společnosti Nikon, kterého se zúčastnilo více než patnáct tisíc lidí z patnácti zemí, které ukázaly, že tatínkové jsou vůči svým dětem v tomto ohledu spravedlivější než maminky. 48 % tatínků (v porovnání s 54 % maminek) připustilo, že častěji pořizují snímky svých nejstarších dětí. A ukázalo se, že starší lidé jsou nejen moudřejší, ale také spravedlivější.
Více než polovina (53 %) rodičů ve věku nad 55 let uvádí, že pořizují zhruba stejný počet snímků všech svých dětí. S tím souhlasí jen čtvrtina rodičů ve věkové skupině 16 – 24 let a třetina ve věkové skupině 25 – 34 let.
Průzkum rovněž odhalil, že nejčastěji jsou evropské dětí fotografovány o dovolených, 18 % dětí má nejraději rodinné snímky z prosluněných pláží nebo z návštěvy pamětihodností. Jako druhé nejoblíbenější byly vybrány snímky pořízené za slunečných večerů v parcích a při různých hrách venku; tyto snímky zvolilo jako své nejoblíbenější 12 % osob. Nejméně populární byly snímky ze školy (2 %) a sportovních událostí (3 %).
 
Snažili jsme se zjistit, proč tedy tento stav vzniká.
Rodiče menší počet snímků mladších potomků zdůvodňují nedostatkem času a 34 % uvádí, že si této skutečnosti nebyli vědomi až do okamžiku, kdy si zpětně snímky prohlíželi. V průzkumu 15 % tatínků přiznalo, že druhorozené dítě nefotografují s takovým nadšením proto, že se záběry stále opakují. Tento důvod uvádí jen 10 % maminek.

 Nikon D3100

Nikon D3100

 Náš tip:

K zachycení zážitků a svých potomků můžete využít novinku mezi zrcadlovkami: digitální jednookou zrcadlovku Nikon D3100. Fotoaparát je konstruován pro začínající amatérské fotografy. Jeho přednosti využijí zejména mladé rodiny, které chtějí mít vzpomínky uložené ve špičkových snímcích a videích, a přitom se nechtějí zabývat komplikovanými nastaveními. Režim „Průvodce“ provede každého krok za krokem potřebnými nastaveními a současně postupně rozvíjí fotografické znalostí a dovedností svého uživatele.
 
Připravila: Šárka
Foto: archiv Nikon
2. 12. 2010
 
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků