Bydlení

Hit sezóny: Ratanové posezení doma i na terase

Sháníte pohodlný nábytek k odpočinku po náročném dni? Zvažte pořízení ratanového sezení, které s sebou přináší spoustu výhod.

Co je ratan? 

Vlákna, z nichž se vyrábí moderní ratanový nábytek, pocházejí z popínavých lián z pralesů jihovýchodní Asie. Botanici rostlinu označují názvem rotan rákosový. Roste na speciálních plantážích. Nijak proto neohrožuje stav deštných lesů. Její šlahouny jsou lehké, ohebné a zároveň odolné. Dosahují průměru 3 centimetrů a délky přes 100 metrů. 

Po vytěžení domorodci ratan vysouší ve speciálních sušárnách a následně zpracovávají na různé výrobky. Do požadovaného vzhledu ratanové tyče tvarují v horké páře. Po vychladnutí je používají k pletení košů, nábytku a dalších bytových doplňků. 

Ratanový nábytek poté impregnují a moří do různých barevných odstínů od krémových, přes světle hnědé, až po velmi tmavé. Často ho kombinují se dřevem, kovem a hliníkem.

Největší výhody ratanového nábytku 

 • Přírodní vzhled 
 • Elegance
 • Snadná kombinovatelnost s ostatními materiály 
 • Variabilita barevných odstínů 
 • Nízká hmotnost 
 • Dlouhá životnost 
 • Jednoduchá údržba 
 • Nábytek z pravého ratanu 

  Přírodní ratan se díky svému typickému kouzlu hodí do interiéru i exteriéru. Nábytek z ratanu seženete v různých barvách i druzích výpletů. Díky nízké váze jej můžete kdykoliv a kamkoliv přenést bez asistence kohokoli dalšího. Organizaci bytu tak hravě zvládnou i lidé, kteří nemají tolik síly. Ačkoliv se jedná o přírodní materiál, je ratan velmi odolný a při správné péči vám bude dělat společnost dlouhá léta.

  Ratanové sezení v křesle, židli i lehátku ulevuje páteři a svědčí i kůži alergiků. 

  Rozhodnete-li se pořídit si nábytek z přírodního ratanu do interiéru, hledejte loupaný ratan. K venkovnímu využití naopak oceníte ratan neloupaný, lakovaný bezbarvým lakem s vysokou odolností. 

  Ratanovému nábytku nevadí krátkodobý pobyt v dešti nebo na slunci. Rozhodně byste ho neměli vystavovat dlouhodobému slunečnímu záření, mokré trávě nebo kaluži vody. V zimě nábytek uchovejte na suchém místě a chraňte před vlhkostí a mrazem. 

  Jak se starat o pravý ratan? 

 • Čas od času ratanové sezení oprašte prachovkou nebo otřete vlhkým měkkým hadříkem. 
 • Jednou za měsíc nábytek vyluxujte a zbavte ho tak usazeného prachu. 
 • Pokud zjistíte, že se loupe svrchní lak, zbruste ho a přetřete bezbarvým lakem určeným k ošetření dřeva.
 • Zapomeňte na abrazivní krémy a ředidla. 
 • Další tipy pro delší životnost: 

 • Ratan nikdy nestavte do blízkosti radiátoru nebo krbu. Zabráníte tím jeho vysychání. 
 • Nábytek z pravého ratanu nenechávejte na přímém sluníčku, jinak vybledne. 
 • Zaměřte se pouze na postižené oblasti a poté je pečlivě vysušte fénem nebo nechte volně uschnout na slunci. 
 • Pokud se na ratanovém sezení vytvoří plíseň, odstraňte ji bělidlem smíchaným s mýdlovou vodou.
 • Nábytek z umělého ratanu

  Ratanový zahradní set Foto: ratan.cz

  V posledních letech výrazně roste obliba umělého ratanu neboli polyratanu. Jeho výhodou je vysoká odolnost vůči rozmarům počasí. Tomuto téměř nezničitelnému materiálu nevadí slunce, déšť, vítr, sníh ani mráz. Bez obav ho můžete nechat stát na zahradě od jara do podzimu. Na zimu ho však raději uložte do sklepa nebo na půdu. Prodloužíte tak jeho životnost a usnadníte si jeho následné čištění. 


  Sezení z umělého ratanu seženete v mnoha různých barvách a designech. Stejně jako přírodní ratan je i ten umělý velmi lehký a snadno přenosný. Vyniká pevnou a stabilní konstrukcí. Nábytek z polyratanu se vám nikdy nerozplete. Jeho vlákna jsou velmi pevná a dobře drží původní tvar. 


  Výběru nábytku z umělého ratanu věnujte dostatek času. Především volbě konstrukce. Dřevo je sice levné a vypadá hezky, ale je zároveň choulostivé na plíseň a trouchnivění. Lepší variantou je ocel nebo hliník. Pozor si dejte i na příliš levné kusy nábytku. Vyhnete se tak nešťastnému nákupu. Nábytek vybírejte vždy u osvědčených prodejců s dobrými referencemi. 


  Jak pečovat o umělý ratan? 

 • Běžný týdenní úklid zvládnete s prachovkou nebo vysavačem s nástavcem. 
 • Prachu i nečistot se zbavíte hadříkem navlhčeným v mýdlové vodě. 
 • Vyhněte se abrazivním přípravkům a chemikáliím.
 • Venkovní nábytek z umělého ratanu můžete jednoduše a bleskově opláchnout vodou ze zahradní hadice.
 • Ratanové sezení do bytu

  Ratanové křeslo foto: ratan.cz

  Pokud sháníte ratanový nábytek do interiéru, vyplatí se investice do pravého ratanu. Vedle však nešlápnete ani s ratanem umělým. Velkou parádu nadělá ratanové sezení v obývacím pokoji, ložnici, pracovně i pokoji pro hosty. Zkrátka všude tam, kde toužíte po klidném koutku určeném k odpočinku. 


  Chcete-li ozvláštnit svůj obývák, pořiďte si houpací nebo závěsné křeslo, pohovku, lavici nebo rovnou celou sedací soupravu. Díky široké nabídce designů snadno sladíte všechny kousky do jednoho odstínu. Pokud máte obývací pokoj spojený s jídelnou, můžete svůj výběr doplnit o jídelní soupravu s měkkými polštářky. 


  V ložnici si svou oázu klidu vytvoříte jednoduchým houpacím křeslem s pohodlným polstrováním nebo stylovým textilním přehozem. Pohodlí v relaxačním křesle si zaslouží i vaši hosté. Pokud se u vás kdokoliv rozhodne přenocovat, může si v ratanu dočíst rozečtenou knihu nebo si nerušeně vychutnat odpolední kávu. 


  Ratanové sezení na terasu 

  Ratanová souprava na terasu Foto: ratan.cz

  Na terasu, balkon či zahradu se hodí přírodní i umělý ratan. Výběr záleží jen na vašich preferencích a ochotě se o nábytek patřičně starat. Přírodní ratan si žádá častější a důkladnější údržbu. Venkovní klima mu svědčí pouze v teplých měsících. Zato nábytek z umělého ratanu vydrží i ty nejkrušnější klimatické podmínky. 


  Největší službu vám na terase udělá ratanové houpací křeslo, lehátko nebo otoman. Ratanové sezení nabídne zasloužené pohodlí a odpočinek celé vaší rodině i přátelům. 


  Komerční prezentace
  Foto: Ratan.cz


  Diskuze: příspěvků