Gastro

Hliněná bašta

Sbírání kytiček

Hledáte romantické prostředí, kde se můžete skvěle najíst? Navštivte Hliněnou baštu. Určitě vás nezklame.

Restaurace je z jedné strany ukryta v umělém kopci, zatímco druhá strana s prostornou terasou je otevřena k malému romantickému rybníčku. Vstupu do restaurace kralují dvě velká akvária s humry a langustami. Zatímco humři jsou v Česku již běžně k mání, langusta stále zůstává malou gurmánskou raritou (podává se zapečená se sýrovou krustou a limetkovým máslem).

 Terasa

Terasa

Hliněná bašta je jednou z prvních novostaveb v Česku z nepálené hlíny s úsporným energetickým provozem. Mohutné trámy staré tři století a nepálené cihly dávají celému prostoru příjemný ráz.

Z poměrně rozsáhlého jídelního lístku si vybere úplně každý. Hlavní důraz je kladen na čerstvé ryby v nejrůznějších úpravách. Výtečný je například steak z tuňáka, který se připravuje v hliněné peci, mořský jazyk či halibut. Za zkoušku stojí i pikantní krevety či nezvyklá kombinace lososového tataráku, který je podáván s bramboráčky.

Restaurace sází na domácí produkty a řadu věcí, včetně výborného pečiva, připravují zdejší kuchaři. V Hliněné baště se nepoužívají žádné polotovary, ale výhradně čerstvé suroviny. Proto v denní nabídce najdete také celou řadu sezónních pokrmů – na jaře zde například nechyběla jídla z lahodného chřestu či vynikající pečené kůzlečí maso.
 

 Interiér

Interiér

Zajímavostí jsou jídla z bizoního masa, které v Česku nabízí jen minimum restaurací. Milovníka neotřelých kombinací jistě osloví biftek s čokoládovou omáčkou či s horkými višněmi, odpůrci experimentů si mohou pochutnat na jehněčím či zvěřině. Zdejší vyhlášenou kuchyni, která je dílem majitele a současně i šéfkuchaře Hynka Vávry, doprovází široká nabídka českých, moravských a francouzských vín.

V restauraci Hliněná bašta vládne až neuvěřitelně pohodová atmosféra. Po podlaze tiše našlapují kočky, na terase si dávají dostaveníčko ženy s kočárky a malými dětmi, mezi stoly nenápadně proplouvají číšníci a roznášejí výtečná jídla. Nemusíte si dělat starosti s parkováním. Součástí objektu je i střežené parkoviště. Malým návštěvníkům je k dispozici dětské hřiště. Přijďte ochutnat opravdovou baštu. Více informací najdete na www.hlinenabasta.cz

Připravila: Katka
Foto: archiv Hliněná bašta
9.9.2010

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků