Shopping

Hřejivé a luxusní oblečení z kašmíru

Sbírání kytiček

Líbí se vám svetr, vesta nebo třeba šála z kašmíru? Není divu, oblečení vyrobené z tohoto přírodního materiálu nejen krásně hřeje, ale také skvěle vypadá a navíc je velice příjemné na dotek.

Zima se blíží, a tak se halíme do stále teplejšího oděvu. Pokud hledáte materiál, který dlouho vydrží v bezvadném stavu, spolehněte se na kašmír.

Není vlna jako vlna

Běžně používaná ovčí vlna je také pěkná, avšak vlna z kašmírských koz slibuje mnohem více. Kromě jiného podstatně lépe hřeje (ochrání vás před skutečně velkými mrazy) a také bezvadně drží tvar. Při správné péči výrobek z kašmírské vlny vydrží mnoho let, nebude se vytahovat ani blednout. Na dotek je kašmír velice jemný, měkký, doslova vás pohladí.

Proč je kašmír luxusní

Jak se vlastně vlna získává? Jde o spodní vrstvu srsti kašmírských koz, která se vyčesává na jaře a v létě a následně se ručně zpracovává. Kašmírské kozy žijí v Číně a Mongolsku. Abyste si mohli obléknout svetr z kašmíru, je třeba použít vlnu ze tří až pěti kašmírských koz. I to je důvod, proč kašmír patří mezi exkluzivní přírodní materiály.

Tipy pro správný nákup

Nezaměřujte se jen na barvu či střih, ptejte se také na počet vrstev kašmírové příze, ze které byl oděv utkaný. Nejčastěji jsou k dostání produkty ze dvou vrstev, ale pokud chcete silnější, ani to není problém. Například v e-shopu felipe.cz najdete kašmírový svetr dokonce i z deseti či dvanácti vrstev.

Ručně, nebo s pomocí strojů

Přestože se na výrobu produktů z kašmíru specializuje řada i evropských firem, nejvíce oděvů se vyrábí v Číně. Zde však jde o průmyslové, tedy strojní zpracování. Další možností je pak ruční zpracování, například v Nepálu, a právě takové produkty můžete zakoupit na zmiňovaném e-shopu. Ostatně nepálští tkalci tento úžasný přírodní materiál proslavili tak, že ho dnes zná snad každý.

Tip (nejen) na dárek

Z kašmíru se tkají rovněž nádherné šály zvané pašmíny. Můžete je samozřejmě nosit, až přijdou mrazy, ale stejně bezvadně budou vypadat i jako doplněk k oblečení. Mnohé dámy na ně sází dokonce i jako na doplněk k večerním šatům. Vyzkoušíte to také?

Připravila: Marcela
Foto: felipe.cz
12. 11. 2014

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků