Zdraví

Intimní hygiena na dovolené

Chystáte se na dovolenou a máte obavy, aby vás nepřekvapily kvasinkové infekce? Pravděpodobně i vy jste už alespoň jednou zažila nepříjemný výtok, pocit svědění nebo pálení. Takže pokud chcete období prázdnin a dovolených prožít takříkajíc bez úhony, nepodceňujte intimní hygienu.

Příčiny

Ke vzniku různých mykóz, poševních zánětů, vyrážek a plísní v letním období nejčastěji napomáhá koupání v bazénech a přírodních koupalištích, mokré plavky, těsné a přilnavé oblečení, teplé a vlhké počasí, nadměrné pocení. Ke zhoršení stavu prostředí ženské vagíny přispívá také konzumace sladkých potravin, stres, únava, užívání antibiotik nebo intenzivní sexuální život. Svůj vliv má i období. Pozor by si měly dát ženy v době menstruace nebo těhotenství.

Prevence

Mykózu provází svědění a pálení v intimních partiích, bolest při pohlavním styku i při močení a typický tvarohový výtok. Aby nás v létě nepostihly gynekologické problémy, v první řadě musíme dodržovat intimní hygienu. Naštěstí je náš trh poměrně dobře zásoben různými přípravky. Jedná se především o mýdla, emulze či gely, které zabraňují infekcím a zánětům, udržují a obnovují přirozené vaginální prostředí a eliminují vznik výtoků.

Důležité je používat takové přípravky, které jsou k tomu určeny. Každá žena si totiž nemusí uvědomit tuto okolnost a může použít přípravek, jehož pH je zásadité. To se týká běžných mýdel, která jsou navíc parfemovaná, což může dráždit.

Velkým obloukem se vyhněte především koupání ve vodě, která nepůsobí důvěryhodně už na první pohled. Po koupání se vždy osprchujte pokud možno pitnou vodou. Kvasinkám, které mykózu způsobují, svědčí i mokré plavky, proto se po koupání vždy převlékněte.
Když už jsme u oblečení, v létě zapomeňte na nošení úzkých džínsů, nošení neprodyšných a příliš těsných kalhot totiž narušuje prostředí v intimních partiích. Typicky rizikové jsou například punčocháče. Totéž platí pro spodní prádlo, nejlepší je bavlněné, neboť nylon a syntetika zabraňují prodyšnosti a zadržují vlhkost, tudíž opět dochází k přemnožení bakterií.
Pokud léčba volně prodejnými antimykotiky nezabírá, potíže ani po třech dnech neustávají a naopak se přidávají bolesti při močení a pohlavním styku, bolesti břicha či horečky, rozhodně navštivte svého lékaře.

Připravila: Věra Hájková

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Zdroj informací: www.mayoclinic.org/diseases-conditions/yeast-infection/symptoms-causes/syc-20378999, my.clevelandclinic.org/health/diseases/5019-yeast-infections
Zdroj fotografií: Shutterstock

Diskuze: příspěvků