Krása

Péče o nohy: pozor na mykózu

Sbírání kytiček

Nohy a ženská chodidla vůbec už od věků zaujímají významné místo v přitažlivosti muže k ženě. Vždyť víme, co dokáže špička nohy delikátně vykukující z páskových bot nebo kotníky v síťované punčošce.

Je masáž nohou nevěra? V Pulp Fiction se tato otázka stává předmětem jednoho z nejdůležitějších dialogů filmu. A asi není náhoda, že mnoho vztahů, které končí pod peřinou, začíná pod stolem – náhodnými doteky nohou či chodidel.

Stejně tak je zajímavé podívat se na vývoj boty v celé historii. Bota má nohu chránit, ale také zdobit a dodat jí na přitažlivosti, svůdnosti či dokázat status nositele. Od egyptského sandálu, ve kterém byla noha zdobená šperky a malovaná henou vystavována bez cudnosti, přes římské sandály zdobené zlatem a vykládané drahými kameny, až po nožku v brokátových pantoflích skrytou před očima mužů pod krinolínou a dostatkem spodniček, kdy vidět kotník vyvolávalo mnoho emocí.

Na pohled i dotek

Aby noha okouzlila, musí být především zdravá. Pedikúra, nevyjímaje tu domácí, by měla být pravidelným bodem v každém kalendáři. Patnáctiminutová uvolňující lázeň s vonnou solí a olejem pokožku nohy změkčí. Poté se snadno zbavíte nepříjemné ztvrdlé kůže a nehty upravíte jednodušeji.

Lázní můžete nohu připravit i na jemnou reflexní masáž. Ta může být autogenní nebo od partnera. Pomůže k uvolnění stresu a protažení chodidla.

Léto se blíží. Aby to nohám slušelo i v otevřených botách, pravidelná péče o ně je nutností. Je totiž prevencí proti mykózám, které nohy nejčastěji hyzdí a ničí. Nejedná se ovšem o žádné tabu, ale o seriózní zdravotní problém, který ubere noze a pokožce nejen na kráse, ale i na komfortu.

Zpozorněte, pokud cítíte, že vás pokožka nepříjemně svědí nebo červená. Mohou to být právě první příznaky. Hlídejte své nehty a při lakování pozorujte, zda neztratily lesk či se jim nemění barva, nedostávají hrubou strukturu. Pokud ano, pak jednejte rychle. Když totiž mykóza zasáhne více než 25 % nehtu, měli byste navštívit lékaře. Do té dobymůžete zkusit situaci zachránit dostupnými antimykotiky. 

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Jedličková A, Mašata J, Skořepová M. Lokální mykózy, Praha, Jessenius Maxdorf, 2008.
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků