Zdraví

Jak v létě chránit čerstvé jizvy

Sbírání kytiček

Věděli jste, že jizva vzniká už 48 hodin po uzavření rány? Jizva je přirozeným projevem hojení pokožky a nelze jí nikdy úplně předejít. Správnou péčí však docílíte tzv. normální jizvy, která je hladká, bledá a méně viditelná.

Jizva může vzniknout po operativním zákroku, ale i po zranění, které se nezdálo být nijak závažné, např. při pádu z kola, kdy je následkem „jen“ odřené koleno. Aby vznikla abnormální jizva, nemusí být rána nijak hluboká nebo chirurgicky ošetřená, může vzniknout v důsledku infekce v ráně, vlivem dědičných předpokladů.

Pokud máte čerstvé jizvy je důležité, předtím než jdete na sluníčko volit vždy co nejvyšší foto-protektivní faktor, nejčastěji SPF 50.

Velmi vhodné jsou ty s obsahem minerálních filtrů, které účinkují hned po aplikaci. Tím, že většinou zanechávají bílý film, můžeme kontrolovat jejich přítomnost na jizvě. Ale pozor. Při pobytu ve vodě a plavání jsou nezbytné vysoce voděodolné filtry, protože UV záření částečně vodou prostupuje.

S čerstvou jizvou je důležité pracovat hned od začátku. „Musíme ji často masírovat tlakovými masážemi, aby se dobře prokrvovala a lépe hojila. Ihned po vzniku můžeme použít i biostimulační laser (zlepšuje mikrocirkulaci v jizvě). Je pravda, že čím starší jizva je, o to hůře se s ní pracuje, nicméně laserem se dá alespoň částečně zlepšit prakticky kdykoliv,“ říká dermatoložka MUDr. Lucia Mansfeldova.

Druhy jizev

Hypertrofické, to jsou takové, které jsou nad povrchem kůže. Postupem času ale mají tendence se vyrovnávat a bělat. Objevují se do jednoho měsíce po zranění.

Atrofické jizvy jsou pak vtáhnuté a bělavé. Nejčastěji bývají po silných projevech akné či po neštovicích.

Keloidní jizvy jsou oblé, hrubé a přečnívají linie původního zranění. Vyskytují se mnohdy po zranění v oblasti dekoltu či krku. Jsou barevně tmavší než okolí kůže.

Jdou jizvy zcela odstranit

Bohužel jizvy skoro nikdy nemůžeme zcela odstranit. „Leč můžeme hodně zlepšit jejich vzhled a povrch, a také odstranit zarudnutí, svědění nebo citlivost jizvy. Starší jizvy jsou vhodné na výbrus ablačním C02 nebo erbiovým laserem. Atrofické, propadlé jizvy můžeme zlepšit výplní s kyselinou hyaluronovou,“ dodává dermatoložka MUDr. Lucia Mansfeldová

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: Perfect Clinic Dermatology, www.healthline.com/health/laser-treatment-for-scars
Zdroj fotografií: Perfect Clinic
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků