Zdraví

Fit a krásná v novém roce: pomůže vyvážený jídelníček i vhodně zvolený pohyb

Sbírání kytiček

Starý rok odplul za horizont minulosti a před námi se otevřelo širé moře plné nových šancí a příležitostí.

Sametová pleť

Dostatek vody potřebuje nejen tělo, ale také pleť – obzvlášť v zimě, kdy je pokožka namáhaná chladem. Dehydratovaná pleť rychleji stárne, způsobuje tvorbu vrásek a pomaleji se regeneruje. Mezi svá předsevzetí si tedy nezapomeňte přidat: „Pravidelná péče o pokožku.“

Zdravá a lesklá hříva

Zimní měsíce dávají zabrat také vlasům – intenzivní slunce na horách, chlad, sníh, déšť, zpocené hlavy pod čepicí, přechod ze zimy do tepla. To vše vlasy vysouší, způsobuje lámavost, roztřepené konečky i ztrátu lesku. Je proto důležité vsadit na kvalitní vlasovou kosmetiku. Vlasy může ničit také časté nešetrné fénování a kulmování, které škodí samotné hřívě, navíc ohrožuje i pokožku hlavy.

Úsměv

Zaručený recept na krásu: pozvednuté koutky úst a oči rozjasněné smíchem. Úsměv totiž uvolňuje hormony dopamin a serotonin. Dlouhé noci a nedostatek slunečního svitu mohou mít negativní vliv na naši náladu a svádět k depresím – přesto stojí za to se chmurám postavit a nesetrvávat v nich dlouhodobě.

Ještě krásnější úsměv vykouzlí bílé zuby. Vyzkoušejte bělící pasty. Hebké rty zase získáte, když na ně nanesete vrstvu medu a necháte působit. Přidáním krystalového cukru pak lze vytvořit peeling, který odstraní suché šupinky odumřelé kůže a rty prokrví.

Vyspat se do krásy

Kvalitní a dostatečně dlouhý spánek je klíčem ke zdraví i kráse. Regenerační procesy, které v těle během noci probíhají, mají vliv na stav pokožky. Nedostatečný spánek naopak může přispívat k riziku obezity, způsobuje kruhy pod očima, snižuje imunitu, vliv má samozřejmě i na psychický stav.

Aby se vám dobře spalo, usínejte v chladnější, dobře větrané místnosti, jezte naposledy 2–3 hodiny před ulehnutím, vyvarujte se před spaním těžkým jídlům, alkoholu, kofeinovým nápojům a náročné fyzické aktivitě.

Příprava jídelníčku

Druh a množství potravin, které jíme, ovlivňují naši energii a náladu. Zdravý životní styl hraje důležitou roli při podpoře imunitního systému a snižuje riziko diabetu a kardiovaskulárních onemocnění,“ říká Prof. MUDr. Vladimír Teplan, Dr.Sc., nefrolog, nutricionista. „Denní jídelníček zdravého dospělého člověka by se měl skládat z 30 % bílkovin, 40 % sacharidů a 30 % tuků,“ dodává specialista. Základem zdravého životního stylu je tedy pestrá a dobře vyvážená strava.

Odborníci doporučují připravit si racionální jídelníček dopředu alespoň na týden (může být i na delší časový úsek) – díky tomu vhodně zakomponujete všechny důležité složky a také se vyhnete neustálému dilematu: „Co mám dneska vařit?“

Pitný režim

Nezapomínejte na správný pitný režim. Konzumujte dostatek vody, zejména v zimních měsících vsaďte i na bylinkové čaje. Pokud patříte k těm, kdo ve víru pracovních dní na pitný režim zapomínají, můžete vyzkoušet pomoc v podobě aplikací pro smartphone (např. Hydro Coach).

Odkaz seveřanů

Hygge a lagom Hygge i lagom jsou koncepty šťastného života, které se rozšířily ze Skandinávie. Hygge se vyznačuje pohodou, lagom zase znamená „všeho s mírou“ – odráží se v něm tedy rovnováha, udržitelnost i praktičnost. Oba principy je možné najít také v norské módě, která je slušivá a pohodlná, funkční a zároveň kvalitní, takže není třeba kupit v šatníku kvanta oblečení, ale vystačíte si s méně kousky. Zato však dlouho vydrží, lze je využívat různými způsoby a vzájemně kombinovat.

Každý den v pohybu

Každoroční klasika: Na začátku ledna se posilovny zaplní nadšenci, kteří si dali novoroční předsevzetí zhubnout – a na konci února zase postupně odpadají. Máte-li i vy na svém „to-do listu“ položku „začít cvičit“, myslete na to, že je lepší nepřepálit start a raději začít zvolna a postupně přidávat čas strávený hýbáním i samotné tempo. Ráno můžete nastartovat patnácti minutami jógy nebo během, který si získává čím dál větší oblibu. Nezapomeňte ovšem typ sportu a výkon přizpůsobit svému věku a fyzickým možnostem, dbejte na správné protažení i samotné provedení cviků, abyste se vyhnuli zdravotním komplikacím.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: MM beauty & colours, kadeřřnictví Parvee, Cambridge Weight Plan
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků