Cestování

Jak bezpečně cestovat se psem autem

Sbírání kytiček

Ve vozidle musí být váš čtyřnohý parťák dostatečně zajištěn, jinak mu hrozí vážná zranění. Víte, jak správně psa převážet a jak ho na cestování autem navyknout?

Pro přepravu zvířat v osobních autech platí pravidla, která se rozhodně vyplatí dodržovat. Pes je členem vaší rodiny a má právo na bezpečnou jízdu. Nesprávným převozem ohrožujete jeho zdraví i život a totéž platí i pro zbytek posádky vozu. Pokud se pes může po autě pohybovat na volno, může se kdykoliv připlést řidiči do řízení nebo ho jen rozptýlit a neštěstí je tu. Pejska navíc ohrožuje i třeba jen obyčejné prudké zabrzdění. Za nedostatečně zabezpečeného čtyřnohého spolujezdce rovněž hrozí i pokuta až 2 500 korun. 

Jak psa správně převážet? 

Psa v autě správně převážejte vždy buď na zadní sedačce, nebo zavazadlovém prostoru. Malá plemena je lepší na zadní sedačce zabezpečit v cestovní přepravce, kterou zajistíte popruhem do spínače pásu. Pro větší pejsky je při převozu na zadním sedadle určen speciální postroj opět upevňovaný do spínače pásu.

Při převážení psa na zadní sedačce je také vhodné pořídit si ochranný potah, který interiér vozu ochrání před zabahněnými packami, chlupy či jiným znečištěním. Velká plemena poté většina majitelů převáží v kufru auta. Pro psa je to pohodlnější a rozhodně bezpečnější. Nejlepším a nejbezpečnějším způsobem převozu velkého psa v kufru je umístění psa do speciální přepravky nebo klece. Tu je potřeba v kufru auta zafixovat, aby nedocházelo k jejímu pohybu a pes se cítil bezpečně. 

Čím je nezabezpečený pes ohrožen? 

Jaká zranění vlastně nezajištěným psům v autě hrozí? Lehčí poranění a pohmožděniny jim může způsobit i jen prudší zabrzdění či ostřejší zatočení. „V případě čelního nárazu bývá nezajištěný pes nezřídka vymrštěn ven přes přední sklo, takže dochází k řezným zraněním a dalším poraněním v důsledku pádu, typicky zlomeninám. Pokud je pes převážen na volno v zavazadlovém prostoru, mohou jej poranit předměty, které v kufru máte. Nepřipoutaný pes, byť třeba nezraněný, navíc může v případě nehody utéci z auta a ztratit se, jelikož bude v takové situaci určitě silně rozrušen,“ říká veterinární lékař Michal Dašek z pražské kliniky Fénix. 

Ohrožen však může být i zabezpečený pes, a to v případě, že je připoután špatně. „Nikdy by například neměl být jištěn tak, že mu jakýkoliv bezpečnostní popruh provlečete obojkem. V takovém případě riskujete, že si při nárazu nebo prudkém zabrzdění zlomí vaz,“ varuje Michal Dašek. 

Jízdu v autě trénujte 

Pokud se svým mazlíčkem cestovat teprve začínáte, neměli byste jeho přípravu na cestu podcenit. Psí cestovatele začátečníky nejprve seznamte s novým prostředím, tedy autem. Otevřete vůz, nezapínejte motor a nechte pejska, aby si vše uvnitř očichal. Můžete mu přímo v autě dát oblíbený pamlsek, aby si jej spojil s příjemnými pocity. Natrénujte si nástup do auta i vystupování. Toto se hodí několikrát zopakovat a poté můžete zkusit nechat psa nastoupit, zavřít dveře a zapnout motor. Až pes pobyt v autě i s běžícím motorem zvládne, zabezpečte jej a vezměte na krátkou vyjížďku. Můžete mu s sebou přibalit oblíbenou hračku či deku. První výlety je také vhodné směřovat na místa, kde se psovi může líbit – na louku, do parku, kam se chodíte venčit, k vodě, kde se může vykoupat a tak dále. Pejsek si tak z celé „akce“ odnese pozitivní pocity a bude se na další jízdu těšit.

Připravila: Katka Soušková
Zdroje: Veterinární klinika Fénix, Pet Expert
Foto: Pixabay

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků