Kosmetika

Jak bojovat proti stárnutí pleti

Jako čerstvá maturantka sice pořád vypadat nemůžete, ale proces stárnutí pleti trochu přibrzdit jde.

Hodně záleží na vašem životním stylu a péči. Čeho byste se měli vyvarovat, aby byla vaše pleť dlouho mladá a krásná? Máme přehled nejčastějších chyb, které většina z nás dělá.

Chodíte spát neodlíčená

Během dne se v pórech pleti usazují nečistoty, které pokud před tím, než půjdeme do postele, nevyčistíme, zakládáme si na problémy s pletí. Po odlíčení můžeme pokožku obličeje, krku a dekoltu prokrvit masírováním pomocí měkkého kosmetického kartáčku.

Špatně spíte

Při poloze na břiše nebo na boku se ve spánku stlačuje kůže do vrásek, proto je nejlepší spát na zádech – a dostatečně dlouho (u dospělých je to většinou 7–8 hodin). Během spánku se obnovují kožní buňky a získávají novou vitalitu. Při dlouhodobé nevyspanosti jsou stresové hormony ve vysoké hladině a tím zvyšují produkci hormonu kortizolu, který podporuje vznik mazu (a tudíž pupínků).

Děláte chyby ve stravování

Podle dermatoložky MUDr. Petry Samkové potřebuje kůže stejně jako zbytek těla správnou výživu. Aby byla kůže zdravá, musí z jídla dostávat vitamíny A, C (je vědecky prokázáno, že stimuluje tvorbu kolagenu a rozjasňuje barvu pleti), E a ze skupiny vitamínů B je to biotin. To znamená, že denně potřebuje živiny z ovoce a zeleniny – citrusů, rajčat, zelené zeleniny, mrkve a dalších barevných plodů. Ty „správné“ látky pro zdravou pleť obsahuje také zelený a bílý čaj.

Často měníte krémy proti vráskám

Protože obnova buněk trvá 30 dní, neuvidíte výsledky nového přípravku na pleť dříve než za 6 týdnů. „Pokud používáte přímo anti-aging krém, který má vyvolat tvorbu elastinu a kolagenu, výsledky budou viditelné nejdříve po čtyřech měsících,“ upozorňuje dermatoložka MUDr. Petra Samková. Je důležité vědět, že pleť je náchylná k vytváření vrásek a vysoušení při vysokém příjmu cukru. Ten se v krvi váže na bílkoviny, s nimiž vytváří molekuly, které společně poškozují kolagenní a elastinové buňky.

Zanedbáváte pokožku rukou, krku a obličeje

Známky stárnutí vykazuje nejen obličej, ale i kůže na krku a hřbetu rukou. Lékařka proto radí používat hydratační krém, který obsahuje zvláčňující a pěstící složky, kyselinu hyaluronovou nebo kolagen a UV filtr.

Neděláte si peeling

Chemický nebo ruční peeling jednou za dva až tři týdny odstraňuje odumřelé buňky z povrchu kůže, díky čemuž vypadá pokožka mladší. AHA kyseliny, které se používají k chemickému peelingu, rovněž omezují vznik vrásek. „Existují vědecké studie potvrzující, že AHA kyseliny podporují regeneraci kolagenních buněk,“ vysvětluje MUDr. Petra Samková. Odumřelé buňky odstraňuje a činnost kolagenních buněk účinně podporuje také mikrodermabraze nebo různá ošetření laserem.

Opalujete se bez ochranného krému

Mazat krémem s ochranným faktorem bychom se měli nejen na přímém slunci, ale i když je pod mrakem, prší nebo sněží. A také pokud jsme v budově, protože UVA záření působí i přes skla oken. Rok starý opalovací krém spotřebujte na promazání suchých chodidel, už ne na opalování. „Pokud chcete ušetřit kůži od zbytečného stárnutí, neopalujte se ani v soláriu,“ uzavírá MUDr. Samková.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Petra Clinic
Zdroj fotografií: Pexels

Diskuze: příspěvků