Rodina

Jak být šťastný: naučte se být vděční

Lidé si často vytvoří svůj sen, tvrdě pracují na jeho realizaci, a když ho dosáhnou, tak je stejně pořád něco špatně. Copak už ani splněné sny nestačí? Zkazila chamtivost moderní doby již úplně všechno? Je snad štěstí jen iluzí?

Ani chamtivost, ani sobeckost, ani ego ho nemohou zničit. Šlapat si po něm ale může každý. I štěstí (jako vše) se řídí nějakými pravidly. Jedno ze zásadních pravidel šťastného života je vděčnost.

Je to obrovská síla, kterou když se naučíte využívat a ovládat, změní váš dosavadní život neuvěřitelným způsobem. Ani nemusíte právě prožívat svůj sen a přesto můžete zažívat štěstí. A to právě díky umění vděčnosti. Naše rychlá a neustále na něco nového zaměřená doba nás ovládá tím nepříjemným a obtěžujícím „víc“. Pořád chceme to, co nemáme.

I když dosáhneme nějaké úrovně, už nám to nestačí a ženeme se za další metou. Dostali jsme v práci přidáno a už zase máme málo, získali jsme lásku svého života a už na ní vidíme chyby. Tato doba nutí všechny dívat se stále dopředu. Přestali jsme vnímat realitu přítomného okamžiku a téměř úplně jsme zapomněli na minulost. A přesto cesta člověka zahrnuje minulost, přítomnost i budoucnost. Tyto tři „úseky“ tvoří to, čemu Feng Shui říká „osa člověka“. Ta nám radí, abychom stavěli na minulosti v přítomnosti, a tím budovali budoucnost.

Ale abychom mohli něco dělat v přítomnosti, musíme umět v přítomnosti být. Proto se naučte zastavit a plně si svoji přítomnost uvědomit. Co právě prožívám, kde jsem, s kým jsem, kdo mě drží za ruku, na co se dívám, co to slyším, na čem to sedím, kde bydlím, kde pracuji, v jakém autě se to vezu, jak krásné děti mám, jak dobré jídlo jím, jak krásné teplo cítím za slunečního svitu, jak hebkou srst má můj čtyřnohý miláček, jak dobré víno popíjím, jak krásně se směji s přáteli, jak úspěšnou firmu jsem vybudoval.

Zastavte se a uvědomte si, jaké štěstí v životě máte. Buďte vděční za všechno, co vám život daroval a co všechno si můžete opravdu užívat. Buďte za to vše vděční a poděkujte. Vše si plně uvědomte a vězte, že máte v životě více těch krásných lidí a věcí, než těch ošklivých a nepříjemných. Když to uděláte opravdu poctivě, uvidíte, že máte v životě více štěstí, než jste si možná mysleli.

Cvičení vděčnosti na každý den

Každodenní cvičení vděčnosti vám zlepší kvalitu života. Již po pár dnech tohoto cvičení se začnete cítit v životě daleko lépe, pozitivněji a pocit štěstí začne sílit. Pozitivně se to též odrazí na zlepšené psychice. Zaznamenáte také zlepšení po fyzické stránce.

Jak na to:

  • Každý den si vyčleňte dvakrát 10 –20 min (10 je minimum), kdy budete sami se sebou. Nejlepší je provádět cvičení hned po probuzení a před usnutím.
  • Uvědomte si 5 věcí, činností, lidí, za které jste vděčni, že je máte ve svém životě.
  • Vědomě prociťte vděčnost a poděkujte za ně.

Toto cvičení provádějte každý den. Není to nijak náročné, ani si na to nemusíte vyhradit nějaký speciální čas či místo. Můžete ho provádět i v metru či autobuse.

Autor: Jiří Čerňák

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Zdroj informací: Akademie štěstí
Zdroj fotografií: iStock

Diskuze: příspěvků