Rodina

Jak efektivně využívat kreditní kartu

Kreditní karta je pro vás užitečný nástroj, zejména v současné koronavirové době, kdy se nákupy přesunuly na internet a obchodníci dávají přednost bezkontaktním platbám.

Pro tyto účely se hodí využívat kreditní kartu a tím si chránit své vlastní prostředky na běžném účtu. Navíc kreditní karta vás za platby odmění a má doplňkové služby, které se vždy hodí. Při placení debetní kartou, která je spojena s běžným účtem, může dojít k zneužití vašich prostředků z účtu. Kreditku si stejně jako debetní kartu můžete nahrát do mobilu nebo hodinek a mít ji tak stále u sebe. 

Pojďme se tedy blíže seznámit s kreditní kartou a jejími výhodami: 

Finanční prostředky na kreditní kartě patří bance 

Vy si je zdarma půjčujete za podmínky, že peníze vrátíte do konce bezúročného období, které bývá až 55 dnů. 

Peníze na kreditní kartě máte neustále připravené k okamžitému využití

Ať už si chcete udělat radost nebo něco potřebujete. Nakoupíte hned a splatit můžete o něco později. 

Bezpečnost na prvním místě. 

Na internetu v českých nebo i zahraničních e-shopech seženete často spoustu věcí levněji a uspoříte čas. Pokud si takto zvyknete nakupovat, je dobré mít své peníze na bankovním účtu oddělené od těch, kterými platíte. S kreditkou jsou nákupy bezpečnější. 


Využívejte odměny za placení kreditkami. 

Třeba u kreditních karet od ČSOB nebo Poštovní spořitelny se nyní vrací 2 procenta z každé transakce po dobu prvního půl roku, a navíc se střádají body do věrnostního programu a tím získávají slevy, třeba v lékárnách, prodejnách elektrospotřebičů nebo knihkupectvích. 


Vyplatí se mít kreditku při cestování.

Na rezervaci ubytování nebo pronájem auta je vyžadována často právě kreditní karta. 


Když platíte kreditkou za elektroniku nebo domácí spotřebiče

Získáte na šest měsíců zdarma pojištění proti poškození, zničení nebo odcizení a záruku prodlouženou o jeden rok. Můžete tak ušetřit spoustu peněz, standardně si obchodníci účtují za tyto dodatečné služby i 10 procent z pořizovací ceny. 


Nastavte si kreditní kartu dle vašich potřeb. 

Na začátku zvolte raději nižší limit a nastavte si rovnou i automatické splácení z běžného účtu, čímž odpadá starost s případným hlídáním termínu na splacení vašich útrat bez úroku. 


Co s kreditní kartou určitě nedělejte. 

Nevyužívejte ji jako dlouhodobý úvěr – k tomu je lepší si vzít klasický spotřebitelský úvěr. Také se nehodí pro výběry z bankomatu, kde bývají obvykle vyšší poplatky. 


Nezapomínejte, že opatrnosti při placení kartami není nikdy dost. 

Nedávejte je z ruky a už vůbec nedovolte třeba v restauraci, aby ji obsluha odnesla stranou. Kontrolujte průběh platby na obrazovce terminálu, kde se zobrazuje částka a oznamuje schválení. V případě jakékoliv nesrovnalosti kontaktujte svoji banku. Všechny platby máte pod kontrolou na seznamu karetních transakcí v Internetovém bankovnictví, které můžete spravovat i z mobilu.


Zdroj: ČSOB

Připravila: Katka Soušková

Foto: Pixabay


Diskuze: příspěvků