Cestování

Platební karty a dovolená v zahraničí: na co si dát pozor

Sbírání kytiček

Abyste si dovolenou v zahraničí opravdu užili, kromě jiného je třeba mít po ruce určitou hotovost. Většina z nás cestuje s platebními kartami.

Co se doporučuje?

Vzít si s sebou více platebních karet, protože někteří obchodníci můžou přijímat Visu i Mastercard, jiní jen jednu z nich. V Evropě, například v Německu či Rakousku, v menších obchodech akceptují spíše Mastercard. V Americe je zase o něco více rozšířená Visa. Na cestách je dobré mít alespoň jednu platební kartu embosovanou (s vytlačenými údaji), protože tou můžete platit i offline platby. Hodit se vám to může například v autopůjčovnách, které nemají elektronický terminál.

Řešte výši limitu

Někdo má stále nastavený limit maximálního možného výběru peněz za den či i internetových transkací, jiný ne. Na cesty se však doporučuje všem. Výši limitu zvažujte opravdu zodpovědně. Příliš nízký limit vás může omezovat, třeba když budete chtít zaplatit dražší výlet pro celou rodinu. Ovšem nadmíru vysoký také není optimální – pokud by došlo ke ztrátě a zneužití karty, zbytečně byste přišli o peněžní prostředky, než stihnete kartu zablokovat.

Obecně lze doporučit nastavit nižší limit na platby u obchodníků či při hrazení služeb on-line a vyšší limit na případné výběry z bankomatů.

Bankovní bankomaty

Letní dovolené vás často zavedou i do krajin, kde není na každém rohu bezpečno. Pokud chcete mít jistotu při výběru hotovosti, raději vyhledávejte bankomaty, které provozují banky. A to jak uvnitř pobočky daného peněžního ústavu, tak směrem do ulice: ty jsou totiž pod drobnohledem bankovní ostrahy a fyzické okradení nebo zcizení údajů či PIN k vaší kartě se minimalizuje.

Peníze na pokoji?

Brát si na dovolenou věci, které jsou drahé a přitom se bez nich několik dnů či týdnů obejdete, je holý nerozum. Což platí například pro šperky. Dnes je však běžné cestovat třeba s chytrým telefonem, notebookem, tabletem, fotoaparátem. To vše společně s kartou a vyšší hotovostí byste neměli nechat jen tak „ležet“ na hotelovém pokoji. Nejjednodušší řešení nabízí hotelové sejfy, kterými disponuje většina provozovatelů ubytování.

Jistota je jistota

Kromě běžného pojištění si lze připojistit rovněž osobní věci a také samotnou platební kartu. Nikdo z nás neví, co se může na cestách přihodit, a právě dobrou pojistkou se i následky nepříjemné události dají zmenšit. Navíc díky takovému pojištění si dovolenou užijete ve větším klidu.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Raiffeisenbank
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků