Jak na cestování se psem

Chcete vyrazit za hranice všedních dnů společně se svým čtyřnohým kamarádem? Dnes už to není problém. Jen se na to musíte připravit předem. 

Jak na cestování se psem
Zobrazit fotografii v galerii

Vyberte si vhodnou dopravu, myslete na zdravotní opatření a řešte také jeho stravování. 


Jak se dostat do cíle

Leteckou přepravu zvířat zajišťují jen někteří přepravci, nízkonákladové aerolinky ji většinou neumožňují. Požadavky leteckých společností na přepravky pro zvířata se různí. V některých případech je nutné i klinické vyšetření zvířete před odletem. Detailní informace poskytnou specializované cestovní agentury


Další možnost nabízí doprava vlakem, ale praktičtější pro všechny bude soukromí, a to nabízí auto. Pozor jen na to, že zvíře, které se volně pohybuje v prostoru auta, rozptyluje řidiče a v případě nehody se může zranit nebo napadnout ostatní cestující v důsledku stresu. 


Na přepravu psů a koček využijte přepravní box nebo tašku a ve vozidle ho umístěte tak, aby v případě kolize neohrozili řidiče ani spolucestující. Přepravku připevněte bezpečnostním pásem nebo ji postavte za sedadlo v prostoru nohou. Větší psy je ideální přepravovat v zavazadlovém prostoru odděleném bezpečnostní přepážkou. 


Potřebuje svůj pas? 

Pro cesty do zemí Evropské unie musí mít zvíře cestovní pas, který vám na počkání vystaví veterinář. Jeho vyhotovení je podmíněno označením zvířete mikročipem, případně viditelným tetováním. Majitel psa musí také prokázat platné očkování zvířete proti vzteklině


Při prvním očkování je možné překročit hranice až 21 dnů po vakcinaci, v případě přeočkování je očkování platné ode dne přeočkování, pokud byla očkovací látka podána během doby platnosti předchozího očkování. Štěňata do tří měsíců proti vzteklině očkovaná být nemusí. Pro jejich cestování však platí zvláštní pravidla, která jsou v každé zemi trochu odlišná. Při cestě do Velké Británie, Irska, Malty a Finska je třeba 24 až 120 hodin před vstupem do země zvíře odčervit preparátem s účinností proti tasemnici. Záznam o této proceduře musí být uveden v cestovním pasu. 


Pokud plánujete cestu mimo Evropskou unii, bude nejlepší kontaktovat státní veterinární správu konkrétní země a vyžádat si detailní informace. „Rozumné je, aby kromě vztekliny mělo zvíře i základní nepovinné očkování a bylo preventivně ošetřeno účinným přípravkem proti klíšťatům,“ říká MVDr. Markéta Bosáková, veterinární lékařka Royal Canin. Kromě cestovního pasu je tedy dobré vzít s sebou i očkovací průkaz, seznam léků, pokud zvíře nějaké užívá, a kontakt na ošetřujícího veterinárního lékaře. 


Lékárnička pro čtyřnožce 

Dospělí automaticky přibalí do zavazadla svou pohotovostní lékárničku, ale totéž udělejte i pro svého pejska. Je třeba počítat s tím, že na cestách mohou vašeho čtyřnohého kamaráda potkat různé zdravotní obtíže nebo úrazy. Lékárnička by měla obsahovat alespoň obvazy a dezinfekci pro ošetření drobných řezných či bodných ran, kleštičky na vytahování klíšťat a kapky pro zklidnění očí podrážděných od pylu nebo prachu. 


Pro zvířata, která cestování špatně snáší, existuje celá řada přípravků, které jim cestování usnadní. Použití sedativ se nedoporučuje a výběr vhodného přípravku je dobré konzultovat s veterinárním lékařem. Na trhu jsou dostupné uklidňující feromony ve spreji nebo obojku, tablety a kapsle s obsahem mléčného proteinu a vitaminů skupiny B. Existují i tablety s obsahem maropitantu, které dobře fungují proti zvracení. 


Čím krmit 

Při dlouhých cestách je nejbezpečnější krmit suchým granulovaným krmivem, které zajišťuje kompletní krmnou dávku, snadno se transportuje a nehrozí u něj riziko zkažení. Vždy je nutné mít s sebou dostatek vody.


 „Pro zvířata je cestování neobvyklá, mnohdy stresová situace, a proto se velmi dobře osvědčuje krmit zvíře veterinární dietou, která je určena pro zvířata ve stresu,“ vysvětluje MVDr. Bosáková. Výborné výsledky prokazuje kompletní granulované krmivo, které obsahuje přírodní mléčný kasozepin. Mléčný protein, který vylučuje kojící fena nebo kočka má zklidňující účinky nejen na mláďata, ale i pro dospělá zvířata. Aminokyselina tryptofan podporuje vylučování serotoninu, hormonu dobré nálady. Speciální koktejl vlákniny je prevencí zažívacích problémů, které se často objevují při změně prostředí. 


Připravila: Mar s využitím materiálů Royal Canin

Foto: Pixabay


DISKUZE K ČLÁNKU

4

jezdíme jen na malé trasy

ODPOVĚDĚT

3

necestujeme se psem,dělá se mu v autě špatně,nejraději je na zahradě

ODPOVĚDĚT

4

necestujeme,naší vlčici je také nejlépe na zahradě

ODPOVĚDĚT

4

To máte velikého pejska, ten se na cestování moc nehodí, k tomu jsou jen takoví ti malí, "gaučoví" mazlíci

ODPOVĚDĚT

4

Našemu labradorovi je nejlíp doma na dvoře a na zahradě. Chodíme i na procházky do lesa, jinak s ním necestujeme, nějak cestu autem nesnáší....

ODPOVĚDĚT

3

Občas jsme vozili dceřiného boloňáčka, ale pokaždé byl v přepravce, u něj člověk nikdy nevěděl, s kým se bude chtít zrovna pomazlit.

ODPOVĚDĚT

8

dcera má menšího pejska, fenečku, kterou teď hlídáme když cestuje, ale má svůj pas a do auta speciální ppruhy, které se připevní do pasu, speciální podsedák a pejsek má možnost jako dítě jen koukat z okna nebo si lehnout na svém podsedáku

ODPOVĚDĚT

7

popruhy a podsedák je pro naši Kiki nutnost, je zvědavá a musí mít své pohodlí, když jedeme na výlet, kouká z okna, čipování je v našem městě povinné

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (8 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak se cvičí psí pomocníci: asistenční a vodící psi pomáhají handicapovaným lidem Foto: Pomocné tlapky o.p.s.

Jak se cvičí psí pomocníci: asistenční a vodící psi pomáhají handicapovaným lidem

„V začátcích byla potřeba především odvaha, zkušenost se psy, chuť, empatie a trocha drzosti“, říká...

Titulka pro: Psi ve městě a jejich slavní páníčci

Psi ve městě a jejich slavní páníčci

Více jak 55 % obyvatel měst nad 25 tisíc obyvatel má doma psa. Z toho...

HYALCHONDRO DC  - KOMFORTNÍ PÉČE O KLOUBY VAŠEHO PSÍHO PARŤÁKA

HYALCHONDRO DC - KOMFORTNÍ PÉČE O KLOUBY VAŠEHO PSÍHO PARŤÁKA

Zdravá kloubní chrupavka a kloubní tekutina odpovídá za dokonalou pohyblivost kloubu. Kromě toho, že tlumí...

Pes

Pes

Pes je nejloajálnější zvíře zvěrokruhu, věrný, čestný, pečlivý, spravedlivý, poctivý, ale i pedantský, pesimistický, chladný...

Pes

Pes

Pes je nejloajálnější zvíře zvěrokruhu, věrný, čestný, pečlivý, spravedlivý, poctivý, ale i pedantský, pesimistický,...

Přivítejte jaro! I se svými mazlíčky!

Přivítejte jaro! I se svými mazlíčky!

Letos byla zima až nečekaně dlouhá, takže není divu, že s prvními záchvěvy jara všichni...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

INKONTINENCE

Co se vám osvědčilo za pomůcky? Hlavně aby byly spolehlivé ...

PROTEINY - JAKÉ KUPUJETE?

Ahoj, poradíte dobré proteiny? Jakou značku jste si ...

NEJLEPŠÍ KOSMETIKA NA VRÁSKY

Ahoj všem, co se vám nejvíc osvědčilo na vrásky? Moc díky ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz