Cestování

Jak na cestování se psem

Chcete vyrazit za hranice všedních dnů společně se svým čtyřnohým kamarádem? Dnes už to není problém. Jen se na to musíte připravit předem. Vyberte si vhodnou dopravu, myslete na zdravotní opatření a řešte také jeho stravování.

Jak se dostat do cíle

Leteckou přepravu zvířat zajišťují jen někteří přepravci, nízkonákladové aerolinky ji většinou neumožňují. Požadavky leteckých společností na přepravky pro zvířata se různí. V některých případech je nutné i klinické vyšetření zvířete před odletem. Detailní informace poskytnou specializované cestovní agentury.

Další možnost nabízí doprava vlakem, ale praktičtější pro všechny bude soukromí, a to nabízí auto. Pozor jen na to, že zvíře, které se volně pohybuje v prostoru auta, rozptyluje řidiče a v případě nehody se může zranit nebo napadnout ostatní cestující v důsledku stresu.

Na přepravu psů a koček využijte přepravní box nebo tašku a ve vozidle ho umístěte tak, aby v případě kolize neohrozili řidiče ani spolucestující. Přepravku připevněte bezpečnostním pásem nebo ji postavte za sedadlo v prostoru nohou. Větší psy je ideální přepravovat v zavazadlovém prostoru odděleném bezpečnostní přepážkou.

Potřebuje svůj pas?

Pro cesty do zemí Evropské unie musí mít zvíře cestovní pas, který vám na počkání vystaví veterinář. Jeho vyhotovení je podmíněno označením zvířete mikročipem. Majitel psa musí také prokázat platné očkování zvířete proti vzteklině.

Při prvním očkování je možné překročit hranice až 21 dnů po vakcinaci, v případě přeočkování je očkování platné ode dne přeočkování, pokud byla očkovací látka podána během doby platnosti předchozího očkování. Štěňata do tří měsíců proti vzteklině očkovaná být nemusí. Pro jejich cestování však platí zvláštní pravidla, která jsou v každé zemi trochu odlišná. Při cestě do Velké Británie, Irska, Malty a Finska je třeba 24 až 120 hodin před vstupem do země zvíře odčervit preparátem s účinností proti tasemnici. Záznam o této proceduře musí být uveden v cestovním pasu.

Pokud plánujete cestu mimo Evropskou unii, bude nejlepší kontaktovat státní veterinární správu konkrétní země a vyžádat si detailní informace. Rozumné je, aby kromě vztekliny mělo zvíře i základní nepovinné očkování a bylo preventivně ošetřeno účinným přípravkem proti klíšťatům. Kromě cestovního pasu je tedy dobré vzít s sebou i očkovací průkaz, seznam léků, pokud zvíře nějaké užívá, a kontakt na ošetřujícího veterinárního lékaře.

Lékárnička pro čtyřnožce

Dospělí automaticky přibalí do zavazadla svou pohotovostní lékárničku, ale totéž udělejte i pro svého pejska. Je třeba počítat s tím, že na cestách mohou vašeho čtyřnohého kamaráda potkat různé zdravotní obtíže nebo úrazy. Lékárnička by měla obsahovat alespoň obvazy a dezinfekci pro ošetření drobných řezných či bodných ran, kleštičky na vytahování klíšťat a kapky pro zklidnění očí podrážděných od pylu nebo prachu.

Pro zvířata, která cestování špatně snáší, existuje celá řada přípravků, které jim cestování usnadní. Použití sedativ se nedoporučuje a výběr vhodného přípravku je dobré konzultovat s veterinárním lékařem. Na trhu jsou dostupné uklidňující feromony ve spreji nebo obojku, tablety a kapsle s obsahem mléčného proteinu a vitaminů skupiny B. Existují i tablety s obsahem maropitantu, které dobře fungují proti zvracení.

Čím krmit

Při dlouhých cestách je nejbezpečnější krmit suchým granulovaným krmivem, které zajišťuje kompletní krmnou dávku, snadno se transportuje a nehrozí u něj riziko zkažení. Vždy je nutné mít s sebou dostatek vody.

Pro zvířata je cestování neobvyklá, mnohdy stresová situace, a proto se velmi dobře osvědčuje krmit zvíře veterinární dietou, která je určena pro zvířata ve stresu. Výborné výsledky prokazuje kompletní granulované krmivo, které obsahuje přírodní mléčný kasozepin. Mléčný protein, který vylučuje kojící fena nebo kočka má zklidňující účinky nejen na mláďata, ale i pro dospělá zvířata. Aminokyselina tryptofan podporuje vylučování serotoninu, hormonu dobré nálady. Speciální koktejl vlákniny je prevencí zažívacích problémů, které se často objevují při změně prostředí.

Připravila: Věra Hájková

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Zdroj informací: Royal Canin
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků