Bydlení

Jak na nás působí barvy v interiéru

Také se v některé místnosti cítíte klidně a uvolněně, a v jiné jste v napětí? Vaši náladu a pocity ovlivňují barvy.

Barvy mají mnoho odstín a jejich působení se může lišit. Stejně tak ovšem platí, že každému z nás se může líbit jiná barva. I přesto se dá vypozorovat, jak ta či ona na nás působí. Pojďme se podívat na základní přehled.

 

Bílá

Bílá barva představuje základ většiny domácností. Často je kombinována se šedou a hnědou. Bílá symbolizuje naději, světlo, ale také nové začátky, je ztělesněním čistoty a nevinnosti. Opticky zvětšuje prostor.

 

Černá

Černá může působit chladně, ale současně také elegantně (nezřídka se používá do minimalistických moderních interiérů).

Šedá

Šedá je chladná, neutrální, tlumí emoce. Probouzí v nás očekávání, ale také podezření. Proto nereprezentuje klid, nýbrž ostražitost. Dá se citlivě využít pro doladění interiéru k jiným barvám.

 

Hnědá

Opět barva, která se hojně používá. Má velice blízko k přírodě. Hnědá je jako dřevo, které má doma každý rád. A kdo se bojí náročnější údržby přírodního materiálu, může vsadit na takzvané dřevodekory, které přírodní materiál velice věrně napodobují. Je barvou jistoty, opory a řádu, navozuje touhu po zázemí, ale i odpočinku, evokuje pohodlí. Pokud dumáte, která barva by se mohla stát symbolem rodiny, pak je to právě hnědá.

 

Zelená

Připomíná přírodu, jaro, mládí a symbolizuje naději a růst, ale i zdraví a dlouhověkost. Mezi její plusy patří schopnost zklidnit, ulevovat a zpomalovat. Je to barva rozumu a logiky.

 

Růžová

Pro někoho je růžová takzvaně dětskou barvou, nemusí to však platit vždy. Je křehká, romantická až sentimentální, vzbuzuje lásku.

 

Fialová

Fialová je senzitivní barva. Může působit až melancholicky, je tajemná, rovněž podporuje krásu a osobitost. Protože v sobě spojuje modrý jin a červený jang, má schopnost vyvolat dojem ochrany.

 

Červená

Červená barva přitahuje pozornost. Vyzařuje nadšení a energii. Jde o barvu našeho sebevědomí. Je impulzivní, navozuje cílevědomost a podporuje tvůrčího ducha. Ale také vzbuzuje vášně a emoce. Vnímá se jako barva mužského principu, proto ji mají raději ženy.

 

Žlutá

Žlutá je veselá, jásavá a mladistvá. Evokuje touhu po změně, po čemkoli novém, nesnáší ustrnulost a vzývání tradic. Dokáže uklidňovat, ale jen po určitou dobu, její přemíra vede k únavě očí a nárůstu podvědomého vzteku, dokonce k bezdůvodnému pláči.

 

Oranžová

Oranžová je rovněž dynamická, symbolizuje bohatství a dostatek, zvyšuje sebevědomí, ale současně umí zklidňovat vášně.

 

Modrá

Jako každá barva, i modrá nabízí mnoho odstínů, a podle toho také působí. Čím je tmavší, tím víc osciluje mezi pocity spokojenosti a smutku, čím je světlejší, tím spíše evokuje dojem vzdušnosti a bezstarostnosti. Kromě jiného jde o barvu emocionální vyrovnanosti, empatie a inteligence.

Připravila: Marcela Škardová

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Zdroj informací: Zdroj: Sencor, webozdravi.cz
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků