Domácnost

Vánoční a adventní výzdoba: jak připravit sváteční stůl

Jen co jsme vyprovodili strašidelné dýně a další halloweenské bubáky z našich domovů, je tu Advent, věnce a vánoční výzdoba. Bez ohledu na to, jestli fandíte červené, zlaté nebo stříbrné, je několik základních pravidel, o které se s vámi podělíme.

Základem sváteční tabule je ubrus

Stůl zdobíme většinou na začátku adventu, aby nám vydržel po celou dobu Vánoc. Na Štědrý večer ho pouze dozdobíme. Základem je kvalitní ubrus. Nejčastějšími barvami jsou bílá, červená, nebo barva šampaňského. Jednobarevný bude působit elegantně, ale leckdo raději zvolí zdobený veselými vánočními motivy. Důležité je zvolit správnou velikost ubrusu, ideálně tak, aby kraje sahaly 20-30 cm od okraje stolu. Pro kulaté stoly volte kulaté ubrusy, čtvercové ani obdélníkové se vám nepodaří uspokojivě umístit.

Nezapomeňte ubrousky

K svátečnímu ubrusu připravte i ubrousky. Nejlépe budou vypadat látkové, laděné do jednoho tónu s celkovou vánoční dekorací. Papírové ubrousky jsou praktické, zatímco látkové využijete také jako dekorační prvek. Můžete je složit třeba do vějíře nebo do tvaru sněhové vločky. 

Sváteční dekorace

Na sváteční ubrus naaranžujeme sváteční dekorace, adventní věnec, svíčky, či cokoliv dalšího vás napadne. Jednoduché vánoční aranžmá zvládne každý. Stačí větvička jehličí s několika přírodními ozdůbkami – šišky, jeřabiny, bukvice, plátky citronu nebo pomeranče, skořice, pentličky. Působivá může být i obyčejná dřevěná krabice nebo podlouhlý plechový květináč, do kterého naaranžujete větvičky, šišky, vánoční koule, anebo jiné dekorace. Je osvědčené volit nižší dekorace a nízké vázy, které nepřekážejí ve výhledu a nepůsobí na stole rušivě.

Barvu dekorací volte podle barev v jídelně nebo kuchyni. Pokud máte tmavší kuchyň, je vhodné ladit stůl do bílé a další barvou ho jen oživit. Bude působit prostorněji a světleji. Bílá ladí s každou místností.

Jídelní stůl by měl mít svůj střed, do kterého umístíte třeba adventní věnec nebo svícen.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: https://www.houseofoak.co.uk/blog/post/christmas-dinner-table
Zdroj fotografií: iStock
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků