
Vši jsou jedním slovem protivné. I když nepřenášejí choroby, rychle se množí a jejich přítomnost pak záhy pocítí každé "postižené" dítko. A třeba nejen ono.
Můžete je mít i vy
Připomeňme si, že zavšivení neboli pedikulóza nesouvisí s tím, jak moc či málo se v rodině dbá na hygienu. Nakazit se může každý – stačí přijít do kontaktu s jedincem, který už vešky má. Což jde v kolektivu mnoha dětí docela snadno (jsou v těsnějším kontaktu než dospělí).
A proč tolik vadí? Po prokousnutí pokožky hlavy sají krev a do ranky vstříknou látku, která svědí. Dotyčný se pak drbe jako o život, díky čemuž si do ranek může zanést infekci.
O vších v číslech
S veškami se potká v průměru každá šestá domácnost zhruba každé dva roky. Proto se vyplatí mít po ruce speciální přípravek, jehož expirace je většinou právě dva roky. U nás se ročně prodá asi 250 000 těchto přípravků.
Počítejte s tím, že dospělá veš se dožívá přibližně 30 dní, ovšem během této doby naklade až 300 vajíček! A rozhodně to nepřehánějte s totální úpravou vlasů dětí, jak se někdy dříve také dělalo. Ostatně vši nepřežijí tam, kde je kštice kratší, pod 1 cm.
Buďte důslední
Veš se anatomicky přizpůsobuje prostředí, ve kterém musí přežít, proto má krátké silné nohy zakončené drápkem a protistojným výrůstkem, vytvářejícím kleště, jimiž se drží vlasu. Hnidy na vlas přilepí zvláštním tmelem, tvořeným proteiny. Navíc se dokáže svou barvu přizpůsobit barvě vlasů hostitele. A pozor: přestože se říká, že vši dovedou skákat, pravdou je to, že na hlavu dalšího hostitele jednoduše přelezou (děti si je však můžou „předat“ třeba i tím, že dva potomci používají jednu čepici).
Odvšivení krok za krokem
Pokud pojmete podezření na zavšivení, prvním krokem je kontrola suchých vlasů. Hustým hřebenem zrevidujte zejména místa na zátylku a za ušima. V případě pozitivního výsledku aplikujte přípravek proti vším podle přiloženého návodu. Nejprodávanějším přípravkem je Paranit, který funguje na bázi silikonových a minerálních olejů. Ty bojují proti zavšivení fyzikálním způsobem – proniknou do dýchacího ústrojí vší a hnid a udusí je. Navíc je účinně vysuší.
Mokré vlasy je pak dobré rozdělit minimálně na čtyři části a od kořínků ke konečkům je pečlivě vyčesat tak, abyste odstranili všechny mrtvé vši a hnidy. Po vyčesání každé části vlasů hřeben důkladně omyjte.
Samozřejmě zkontrolujte i další členy rodiny a veškeré oděvy i plyšové hračky „postiženého“ potomka vyperte na 60 °C.
Náš tip
V Google Play či v Appstoru si můžete stáhnout aplikaci, která vás provede detekcí zavšivení, odvšivením, následným ošetřením vlásků, případnou recidivou i prevencí.
Připravila: red
Foto: Paranit
18. 8. 2016