Děti

Jak na vši

Sbírání kytiček

Když se děti vracejí do školek a škol, někdy s sebou vezmou i nevítané hosty – vši. Proč tolik vadí a jak si s nimi co nejlépe „vyrovnat účty“?

Vši jsou jedním slovem protivné. I když nepřenášejí choroby, rychle se množí a jejich přítomnost pak záhy pocítí každé „postižené“ dítko. A třeba nejen ono.

Můžete je mít i vy

Připomeňme si, že zavšivení neboli pedikulóza nesouvisí s tím, jak moc či málo se v rodině dbá na hygienu. Nakazit se může každý – stačí přijít do kontaktu s jedincem, který už vešky má. Což jde v kolektivu mnoha dětí docela snadno (jsou v těsnějším kontaktu než dospělí).

A proč tolik vadí? Po prokousnutí pokožky hlavy sají krev a do ranky vstříknou látku, která svědí. Dotyčný se pak drbe jako o život, díky čemuž si do ranek může zanést infekci.

O vších v číslech

Počítejte s tím, že dospělá veš se dožívá přibližně 30 dní, ovšem během této doby naklade až 300 vajíček! A rozhodně to nepřehánějte s totální úpravou vlasů dětí, jak se někdy dříve také dělalo. Ostatně vši nepřežijí tam, kde je kštice kratší, pod 1 cm.

Buďte důslední

Veš se anatomicky přizpůsobuje prostředí, ve kterém musí přežít, proto má krátké silné nohy zakončené drápkem a protistojným výrůstkem, vytvářejícím kleště, jimiž se drží vlasu. Hnidy na vlas přilepí zvláštním tmelem, tvořeným proteiny. Navíc se dokáže svou barvu přizpůsobit barvě vlasů hostitele. A pozor: přestože se říká, že vši dovedou skákat, pravdou je to, že na hlavu dalšího hostitele jednoduše přelezou (děti si je však můžou „předat“ třeba i tím, že dva potomci používají jednu čepici).

Odvšivení krok za krokem

Pokud pojmete podezření na zavšivení, prvním krokem je kontrola suchých vlasů. Hustým hřebenem zrevidujte zejména místa na zátylku a za ušima. V případě pozitivního výsledku aplikujte přípravek proti vším podle přiloženého návodu.

Mokré vlasy je pak dobré rozdělit minimálně na čtyři části a od kořínků ke konečkům je pečlivě vyčesat tak, abyste odstranili všechny mrtvé vši a hnidy. Po vyčesání každé části vlasů hřeben důkladně omyjte.

Samozřejmě zkontrolujte i další členy rodiny a veškeré oděvy i plyšové hračky „postiženého“ potomka vyperte na 60 °C.

Náš tip

V Google Play či v Appstoru si můžete stáhnout aplikaci, která vás provede detekcí zavšivení, odvšivením, následným ošetřením vlásků, případnou recidivou i prevencí.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.canadian.cz/cs/clanky-a-novinky/vsi-jak-s-nimi-zatocit/, www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/lice-treatment,
Zdroj fotografií: Shutterstock
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků