Zdraví

Jak nám prospějí kešu ořechy

Kešu ořechy jsou zajímavé tvarem, a jakmile se do nich zakousnete, překvapí vás i originální chuť.

Tato jedlá semena pocházejí z tropického stromu ledvinovníku západního. Jeho název se odvozuje od ledvinovitého tvaru ořechu, který tak trochu připomíná hrušku zavěšenou na stopce. 

Obsahují vitamíny skupiny B, hodně kyseliny listové, železa, draslíku a fosforu. Samozřejmě obsahují také tuk a to asi 45 procent. Obsah zdravých tuků npomáhá srdeční činnosti a spolu s fytosteroly vyrovnává hladinu cholesterolu v krvi. 

Co je zajímavé?

Slibují nejvíce hořčíku ze všech ořechů, proto jsou velice účinné proti křečím dutých orgánů (při bolestivé menstruaci, podrážděném tlustém střevu a podobně). Hořčík zároveň pomáhá proti stárnutí buněk v našem těle a podporuje kvalitní spánek. 

Zdůraznit je třeba i vysoký podíl železa (je vyšší než v hovězím mase), který je zásadní pro přenos kyslíku krví a prokrvení tkání. Potřebujete-li se lépe soustředit nejen při práci a eliminovat únavu, sáhněte právě po kešu. Pomůžou vám i vyrovnat se lépe se stresem, nervozitou a vyčerpáním. 

Díky vysokému množství karotenoidů přispívají k léčení očí, kůže a sliznic. Kešu ořechy vám mohou pomoci i pokud trpíte zácpou. 

Kešu ořechy jsou vhodné jako základ vitariánských dezertů a jiných pochoutek.

Víte, jak nám prospějí vlašské ořechy nebo mandle?

Připravila: Katka Soušková
Zdroj: webozdravi.cz, Centrum zdraví
Foto: Sunnysun Pixabay


Diskuze: příspěvků