Zdraví

Jak nám prospějí mandle: proti bolesti hlavy, na dobrou náladu i při hubnutí

Zmiňujeme je, i když nejde o „pravé“ ořechy. Mandloň obecná paří mezi peckovice, jejíž plody v sobě ukrývají jádra bohatá na zdraví prospěšné látky.

Díky tomu, co mandle obsahují, se zařazují mezi takzvané super potraviny. Uvádí se, že brání nádorovému bujení. 

Stejně jako ostatní ořechy obsahují mandle velký podíl kvalitních tuků (cca 50 procent) a bílkovin mají dokonce více než maso (jde o přibližně 25 procent). Pokud je pravidelně zařazujeme do jídelníčku, výrazně tím zlepšujeme stav kardiovaskulárního a nervového systému. Dále díky vysokému obsahu vápníku, hořčíku a vitamínu E pomáhají při bolestech hlavy i při menstruačních obtížích,“ říká Lucie Svobodová, odbornice na výživu a zdravý životní styl.

Mandle při hubnutí

Mandle obsahují také tryptofan, který spolu s vitaminem B6 přeměňuje na serotonin, hormon dobré nálady. Dobrá nálada se vám hodí i pokud se snažíte zhubnout. Mandle navíc obsahují vedle vysokého podílu bílkovin i vlákninu a řadí se tak mezi potraviny, které vás dobře zasytí. 

Vysoký obsah vápníku, hořčíku a vitaminu E pomáhá nejen při bolestech hlavy, ale je prospěšný i pro vaše kosti

Z mandlí se vyrábí výživově hodnotné mandlové mléko či máslo. Mandlové mléko představuje alternativu mléčné stravy pro děti i dospělé alergické na kravské mléko, nebo pokud chcete omezit spotřebu klasických mléčných výrobků. A mandlové máslo? Je skvělou složkou zdravých domácích dezertů, obilných kaší nebo se uplatní jako pomazánka na pečivo i palačinku. Po přimíchání kakaového prášku a případně doslazení sladem, medem nebo javorovým, agáve či datlovým sirupem získáte napodobeninu sladké oříškové pomazánky,“ nabízí chutné a zdravé tipy Lucie Svobodová.

Mandle v péči o pleť

Vitamín E jako účinný antioxidant brání pokožce v tvorbě vrásek. Což je důvod, proč se s mandlovými výtažky často setkáváte v kosmetických výrobcích. Mandlový olej platí na suchou i ekzematickou pleť a „nasazuje se“ jako účinná přírodní zbraň proti tvorbě lupů či lámavosti nehtů.

Víte, jak nám prospějí vlašské ořechy?

Připravila: Katka Soušková
Zdroje: webozdravi.cz, Centrum zdraví, Eat this, not that.
Foto: Besarte Publicidat Pixabay


Diskuze: příspěvků