Kosmetika

Jak odstranit pigmentové skvrny

Důvodů, proč vznikají pigmentové skvrny, je více. Naštěstí totéž platí i o metodách, které se používají k jejich likvidaci.

Pigmentové skvrny neboli hyperpigmentace nejsou nic ojedinělého. MUDr. Monika Kavková vysvětluje, že jde o nadměrnou tvorbu kožního barviva v pokožce, nejčastěji se vyskytují na obličeji, krku, dekoltu a rukou, ve větší míře u žen. Tvorbu těchto skvrn může mít „na svědomí“ genetická dispozice stejně jako nadměrná sluneční expozice a obecně provází i určité etapy v životě ženy (užívání hormonální antikoncepce, těhotenství či menopauza).

Jak se zbavit pigmentových skvrn

Nejčastěji se k odstranění hyperpigmentace používá chemický peeling, laser, chirurgická cesta nebo speciální preparáty.

Chemický peeling

Chemický peeling poslouží nejen ke „vygumování“ pigmentových skvrn, ale i ke zlepšení stavu pleti po akné. „Pomocí tohoto peelingu můžeme odstranit svrchní vrstvy kůže a tím i melanin. Chemický peeling nepůsobí na melanocyty, ani neovlivňuje tvorbu melaninu v těle. Ale vede k omlazení pokožky a zlepšení jejího vzhledu,“ uvádí MUDr. Monika Kavková.

Jak se chemický peeling provádí?

Na pokožku se nanáší ovocné kyseliny, které naruší strukturu mezi jednotlivými buňkami. Odumřelé buňky se odstraní a místo nich vznikají buňky nové. Aplikaci je třeba podstoupit vícekrát, s časovým dostupem. Po ošetření si musíte dát pozor na sluníčko.

Laser

Ošetření laserem se dnes využívá naprosto běžně, nemějte žádné obavy. „Laser dokáže rovnou zacílit na pigmentovou skvrnu, okolní tkáň nijak nepoškodí. Například se používá technologiie fungující na principu selektivní fototermolýzy, při níž laserový paprsek spaluje barvu v pigmentové skvrně,“ vysvětluje lékařka.

Kosmetické přípravky

V první řadě je potřeba používat na den přípravky se sluneční ochranou. V posledních letech se objevila řada kosmetických výrobků, které uvádějí, že zmírňují hyperpigmentace. Web myfacedr.com doporučuje vitamín C.  Ten v kosmetice působí proti volným radikálům, které mohou způsobit hyperpigmentaci. Zároveň pomáhá snížit produkci melaninu v pokožce.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: myfacedr.com/blogs/posts/top-skincare-ingredients-hyperpigmentation, klinika Yes Visage
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků