Kosmetika

Jak odstranit pigmentové skvrny

Důvodů, proč vznikají pigmentové skvrny, je více. Naštěstí totéž platí i o metodách, které se používají k jejich likvidaci.

Pigmentové skvrny neboli hyperpigmentace nejsou nic ojedinělého. Prakticky jde o nadměrnou tvorbu kožního barviva v pokožce, nejčastěji se vyskytují na obličeji, krku, dekoltu a rukou, ve větší míře u žen. Tvorbu těchto skvrn může mít „na svědomí“ genetická dispozice stejně jako nadměrná sluneční expozice a obecně provází i určité etapy v životě ženy (užívání hormonální antikoncepce, těhotenství či menopauza).

 

Jak se zbavit pigmentových skvr

Nejčastěji se k odstranění hyperpigmentace používá chemický peeling, laser, chirurgická cesta nebo speciální preparáty.
 

Oblíbený chemický peeling

Chemický peeling poslouží nejen ke „vygumování“ pigmentových skvrn, ale i ke zlepšení stavu pleti po akné. „Pomocí tohoto peelingu můžeme odstranit svrchní vrstvy kůže a tím i melanin. Chemický peeling nepůsobí na melanocyty, ani neovlivňuje tvorbu melaninu v těle. Ale vede k omlazení pokožky a zlepšení jejího vzhledu,“ uvádí MUDr. Monika Kavková z Kliniky Yes Visage.

Jak se chemický peeling provádí? Na pokožku se nanáší ovocné kyseliny, které naruší strukturu mezi jednotlivými buňkami, odumřelé se odstraní a místo nich vznikají buňky nové. Aplikaci je třeba podstoupit vícekrát, s časovým dostupem, a po ošetření si musíte dát pozor na sluníčko.
 

Praktický laser

Ošetření laserem se dnes využívá naprosto běžně, nemějte žádné obavy. Laser dokáže rovnou zacílit na pigmentovou skvrnu, okolní tkáň nijak nepoškodí. „ Například se používá technologiie fungující na principu selektivní fototermolýzy, při níž laserový paprsek spaluje barvu v pigmentové skvrně,“ vysvětluje lékařka.
 

Chirurgické řešení

Pokud z jakéhokoliv důvodu nemůžete nebo nechcete podstoupit jinou terapii, spolehněte se na chirurgické odstranění hyperpigmentace. Podobně se lze zbavit také mateřských znamének či névů. V tomto případě je však nutné ještě pečlivěji volit termín ošetření, protože po zákroku musíte svou pokožku chránit až čtvrt roku před sluncem a stejně dlouho používat ochranné krémy s vysokým UV filtrem.
 

Terapie léky

Na eliminaci pigmentových skvrn lze použít také léky, například hydrochinon, retinoid, kyselinu diovou či azealovou a jiné, které většina z nás poměrně dobře snáší. Účinné látky omezují tvorbu melaninu, jenž způsobuje pigmentové skvrny, a současně „mají na svědomí“ to, že se melanin v pokožce rovnoměrně distribuuje. Výsledek? Pigmentové skvrny jsou pak méně vidět.

Text: Marcela
Foto: iStock
7. 5. 2015
 


Diskuze: příspěvků