Jak ošetřit rány

Děsíte se okamžiku, kdy budete muset ošetřit poranění? Co teprve ošetřovat malé dítě. Hlavně při pobytu venku hrozí více povrchových poranění a odřenin. Připravte si domácí lékárničku a pozorně čtěte, jak správně ošetřit rány sobě i svým dětem, které jsou jednou z nejohroženějších skupin.

Jak ošetřit rány
Zobrazit fotografii v galerii

Betadine mast

Drobná povrchová poranění kůže jsou nejčastějším úrazem, který je ošetřován doma. Pokud není rána příliš hluboká a nevyžaduje šití nebo není infikovaná zvířecím nebo chemickým jedem, můžete sebe i členy své rodiny ošetřit sami. Nejprve ránu důkladně ošetřete dezinfekcí např. Betadine i ve formě masti. Zbaví ranku všech bakterií a virů. Mast je vhodná na menší poranění nebo spáleniny. Pokud je rána na místě, kde často dochází ke kontaktu s jinými předměty, a hrozí tak zvýšené zanesení infekce, např. na ruce nebo chodidle, dezinfikujte poraněné místo dvakrát denně (ráno a večer) po dobu min. tří dnů, dokud rána nebude zatažená.


Betadine roztok

Nebezpečné jsou zpravidla řezné, sečné a bodné rány, které mohou poškodit cévky. V takovém případě je nutné zabránit ztrátě krve, ránu zaškrtit a neprodleně vyhledat lékaře. Hluboké rány většinou vyžadují šití, záleží na jejich rozsahu a hloubce. Pokud se jedná o povrchovou řeznou ránu, je první pomoc poměrně snadná. Nejprve poraněné místo vyčistěte dezinfekcí. Na trhu je mimo klasických dezinfekcí, které známe z dětství a nemáme na ně moc hezké vzpomínky, ale také jodová dezinfekce Betadine, která nepálí, přesto ale dezinfikuje, nepoškozuje buňky živé tkáně a podporuje proces hojení. Oblíbí si ji zvláště vaše děti a vy už jim nebudete muset sušit slzičky. Na tento typ zranění je vhodnější Betadine roztok. Dejte pozor, aby ošetřovaný nebyl alergický na jód. Pokud je rána drobná, stačí ji vyčistit a přelepit náplastí, která zabrání znovuotevření rány. Větší řeznou ránu je třeba zašít, proto neprodleně vyhledejte nejbližšího lékaře nebo pohotovost. Předejdete tak složitému hojení, na které vám může zůstat nehezká památka v podobě často i bolestivé jizvy.


Menší tržná rána vyžaduje stejné ošetření jako řezná. Pokud je však rána způsobena kousnutím psa, hmyzu nebo jiného zvířete, je třeba nejprve zjistit, zda zvíře není nemocné. S infikovanou ranou byste měli neprodleně vyhledat lékaře, který vám zajistí potřebné protilátky, aby infekce či otrava nepostupovala dále do těla. Pokud máte jistotu, že rána není infikována, postupujte stejně jako u jiných poranění. Nejprve ránu vydezinfikujte a poté ideálně použijte přípravek, který podporuje proces hojení. Moderní farmakologie nabízí přípravky s obsahem kyseliny hyaluronové, která dokáže celý proces hojení urychlit a mimo jiné podporuje i tvorbu nové tkáně.


Cicatridina sprej - rychlé hojení bez jizev

Na všechna poranění můžete použít přípravek, který urychlí proces hojení a předejde vzniku jizvy. Můžete použít CICATRIDINA® sprej, jež je expert na tzv. vlhké hojení, kdy nevzniká strup. Strup sice ránu chrání před infekcí, ale prodlužuje dobu hojení a zabraňuje rovnoměrnému vytváření nové kůže, díky čemuž vznikají nehezké jizvy. Sprej CICATRIDINA® tomuto předchází a celý proces hojení urychlí až o 70 %.

Jak probíhá hojení se sprejem Cicatridina

1. Zánětlivá fáze trvá obvykle tři dny. Hlavní úlohu zde hrají bílé krvinky, které likvidují mrtvou tkáň a zabraňují možné infekci. Při použití spreje CICATRIDINA® je tato fáze urychlena. Navíc se zvyšuje aktivita bílých krvinek v místě poranění. Kyselina hyaluronová obsažená ve spreji dokáže absorbovat velké množství přebytečného výpotku z rány a zároveň brání vysychání spodiny rány a buněk. Zjednodušeně řečeno - zabrání vzniku strupu, ale ochrání ránu před infekcí a zkrátí dobu prvního scelení rány.

2. Během proliferační fáze se vytvářejí nové cévy a vyplňuje se místo poranění tzv. granulací. Obnovují se kolagenová vlákna a rána získává pevné zacelení. CICATRIDINA® sprej podporuje rychlejší tvorbu kolagenu i proces vyplnění a dá vzniknout tzv. „trojrozměrnému“ lešení kolagenových vláken tak, aby mohla vzniknout plnohodnotná náhrada chybějící tkáně místo jizvy.

3. V závěrečné fázi dochází k obnově epitelu a nově vzniklá granulační tkáň je pokryta vrstvou dlaždicových epiteliálních buněk. Za pomoci spreje CICATRIDINA® dochází k rychlé obnově epitelu, tedy kůže.
 

Autor: Katka
Foto: archiv firem

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

Titulka pro: Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

Titulka pro: 10 rad pro otěhotnění

10 rad pro otěhotnění

Snažíte se otěhotnět? Někomu se to podaří hned, někdo každý měsíc netrpělivě čeká, až se...

Titulka pro: Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Že jsou tělo a duše spojené nádoby není nic nového. Všichni to víme, ale stejně...

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

Všichni je známe. Jsou obyčejné a přesto v sobě skrývají tajemství, o kterých se vám...

Titulka pro: Znáte Reiki?

Znáte Reiki?

Reiki je japonský výraz, kterým je označována univerzální životní energie. Rei znamená v překladu univerzální...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

ORANGE OPTIK

Dobrý den, v Písku na ulici Kollárova máme Orange Optik, ...

SLEVOVÉ KUPONY

No mě se to taky moc líbí. Koukala jsem že se dá s kupony i ...

TALÍŘE

Dobrý den, poradíte prosím, kde objednat hezké talíře. ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz