Zdraví

Jizva: správné ošetření a fáze hojení

Sbírání kytiček

Věděli jste, že jizva vzniká už 48 hodin po uzavření rány? Jizva je přirozeným projevem hojení pokožky a nelze jí nikdy úplně předejít. Správnou péčí však docílíte tzv. normální jizvy, která je hladká, bledá a méně viditelná.

Každá hodina je tedy důležitá a je potřeba o svou pokožku pečlivě dbát, abyste předešli vzniku nevzhledné tzv. abnormální jizvy. Taková jizva není jen zdravotní komplikací, ale často působí i na psychiku člověka, zvláště pokud je na viditelném místě.

Jizva může vzniknout po operativním zákroku, ale i po zranění, které se nezdálo být nijak závažné, např. při pádu z kola, kdy je následkem „jen“ odřené koleno. Aby vznikla abnormální jizva, nemusí být rána nijak hluboká nebo chirurgicky ošetřená, může vzniknout v důsledku infekce v ráně, vlivem dědičných předpokladů nebo i v období puberty, těhotenství či menopauzy.

Pokud jste krátce po úrazu, kdy byla vážněji narušena pokožka, nebo se chystáte na operativní zákrok, např. i plastickou operaci, měli byste vědět několik základních pravidel, jak pečovat o rány, abyste vzniku abnormální jizvy předešli. A pokud máte několik let starou jizvu hypertrofickou (často vzniká v místech napětí kůže a pohybů, např. klouby, je tuhá a zčervenalá) nebo keloidní (vyvýšená temně červená až fialová jizva viditelně přesahující hranice traumatu), pak i pro vás máme řešení neinvazivního vyhlazení této abnormální jizvy.

Jak ošetřit poranění nebo jinou povrchovou ránu a jak o ni dále pečovat

Vydezinfikujte postižené místo (doporučujeme použít dezinfekci, která nepálí.) V případě hluboké rány neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc.

Použijte přípravek, který napomůže rychlejšímu hojení rány. Na trhu je k dostání několik přípravků s obsahem kyseliny hyaluronové, jež je tělu vlastní a podporuje hojení. Ránu je třeba tímto přípravkem ošetřovat již od prvního dne nejméně 2x denně, aby nebyl proces hojení přerušen.

Co se děje po zranění nebo v případě, že rána vznikla chirurgicky

Lidský organismus je schopen zajistit si léčbu povrchových zranění sám. Často je však proces hojení ovlivněn schopností organismu regenerovat, což ovlivňuje délku hojení i výsledný efekt, kterým může být i abnormální jizva. V jednotlivých fázích hojení rány nám mohou pomoci běžně dostupné zdravotnické prostředky.

Zánětlivá fáze

Trvá obvykle tři dny. Hlavní úlohu zde hrají bílé krvinky, které likvidují mrtvou tkáň a zabraňují možné infekci. Při použití přípravku na urychlení hojení ran s  kyselinou hyaluronovou je tato fáze urychlena, zvyšuje se aktivita bílých krvinek v místě poranění. Kyselina hyaluronová dokáže absorbovat velké množství přebytečného výpotku z rány a zároveň brání vysychání rány. Zjednodušeně řečeno zabrání vzniku strupu, ale ochrání ránu před infekcí a zkrátí dobu prvního scelení rány.

Profilerační fáze

Během proliferační fáze se vytvářejí nové cévy a vyplňuje se místo poranění tzv. granulací. Obnovují se kolagenová vlákna a rána získává pevné zacelení. V této fázi přípravek na podporu hojení přispívá k rychlejší tvorbě kolagenu i procesu vyplnění a dá vzniknout tzv. „trojrozměrnému“ lešení kolagenových vláken tak, aby mohla vzniknout plnohodnotná náhrada chybějící tkáně místo jizvy.

Závěrečná fáze

V závěrečné fázi dochází k obnově epitelu a nově vzniklá granulační tkáň je pokryta vrstvou dlaždicových epiteliálních buněk.

Prodloužená léčba zkrátí dobu celkového hojení jizvy. Průměrná délka hojení normální jizvy je 7 měsíců. Abnormalita se tedy nemusí projevit ihned po pár týdnech od vzniku rány, ale i v pozdějších měsících, kdy tzv. vyzrává. Zvláště pokud je jizva na velmi namáhaném místě, může se délka hojení ještě prodloužit.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.scarfade.com/blog/stages-scar-healing/, www.webmd.com/beauty/cosmetic-procedures-scars
Zdroj fotografií: iStock
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků