Zdraví

Preventivní prohlídky: jaká vyšetření podstoupit

Sbírání kytiček

Abyste si mohli užívat chvíle pohody se svou rodinou co nejdéle v dobré kondici, nemyslete jen na ostatní, ale také na sebe. Preventivní prohlídky totiž dokáží prodloužit zdraví, a navíc zadarmo.

Máte dobrý přehled o preventivních prohlídkách? Anebo si na návštěvu lékaře vzpomenete jen tehdy, když už vás něco trápí? Zkuste to příště jinak a preventivní vyšetření zařaďte do svého života stejně jako třeba hygienické návyky.

Prevence u praktika

Připomeňme si, že preventivní prohlídku u praktického lékaře můžete zcela zdarma absolvovat jedenkrát za dva roky. Co by měla podle webu nzip.cz obsahovat.

  • Jejím účelem je doplnit rodinnou anamnézu včetně sociální, zejména s důrazem na výskyt kardiovaskulárních onemocnění, hypertenze, cukrovky, poruch metabolismu tuků a nádorových onemocnění či výskyt závislostí.
  • Váš lékař by rovněž měl zkontrolovat, zda máte v pořádku očkování.
  • Počítejte také s fyzikální vyšetřením – měří se tlak, zjišťuje se index tělesné hmotnosti, provádí se orientační vyšetření sluchu a zraku i vyšetření kůže.
  • Dále u mužů, při podezření na onkologické onemocnění či při pozitivní rodinné anamnéze, je zapotřebí i vyšetření varlat.
  • A u žen už od věku 25 let, opět při pozitivní rodinné anamnéze na dědičný nebo familiární výskyt zhoubného nádoru prsu nebo přítomnosti jiných rizikových faktorů, by mělo následovat klinické vyšetření prsů, včetně poučení o samovyšetření.
  • Současně má lékař vyšetřit moč diagnostickým papírkem, laboratorně pak nechat zjistit koncentraci celkového cholesterolu, triacylglycerolů i glykémie.
  • Ve věku 40 let, a následně ve čtyřletých intervalech, se rovněž měří EKG.
  • U žen od 45 let ještě doktor ověří, zda absolvovaly screeningové mamografické vyšetření v posledních 2 let, a pokud ne, doporučí provedení tohoto vyšetření a dalších nezbytných doplňujících úkonů.
  • Od vašich 50 let se stanovuje okultní krvácení ve stolici, přičemž od 55 let lze toto vyšetření nahradit doporučením k provedení screeningové kolonoskopie a to jedenkrát za 10 let.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.nzip.cz/kategorie/76-preventivni-prohlidky
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků