Zdraví

Jak si doma zlepšit kvalitu vzduchu: pozor na prach a dostatečné větrání

V zimních měsících je déle tma a počasí je méně přívětivé, proto trávíme více času v uzavřených prostorách, ať už doma nebo v kanceláři.

O to více bychom měli myslet na to, abychom dýchali kvalitní vzduch. Ten je důležitý především pro alergiky a astmatiky. Právě zima je totiž perným obdobím pro ty, kdo trpí alergií na prach, plísně či roztoče. Na téma kvalitního vzduchu ve vnitřních prostorech se zaměřil i web healthline.com, jehož informace zkontroloval alergolog a imunolog Dr. Marc Meth. Vybrali jsme pro vás následující informace.

Pozor na prach

Snažte se zbytečně nevířit prach a alespoň jednou týdně jej otírat z nábytku. Místo prachovky použijte raději vlhké hadříky a po použití je nezapomeňte vyprat. Pokud jste alergici, minimalizujte bytové textilie, jako jsou závěsy, záclony, přehozy, ubrusy, ale i čalouněný nábytek. Také raději vysávejte, než zametejte, a vysavače volte s vysokým sacím výkonem, které umí zachytávat alergeny a vyfukují čistější vzduch. Informace o vhodnosti konkrétních modelů najdete například v tomto výběru nejlepších vysavačů.

Často větrejte

V zimě je pravidelné větrání velmi důležité, protože uzavřený prostor může být plný bakterií, virů, plísní a prachu – a vydýchaný vzduch naopak obsahuje nižší podíl kyslíku, což může být příčinou únavy a špatného soustředění. Obzvlášť v místnostech, kde je kvůli vlhkosti zvýšené riziko tvorby plísní, je častá cirkulace vzduchu nezbytná. V takovém pokoji nenechávejte nábytek u zdi, měl by mít odstup alespoň 2 až 5 centimetrů.

Vyzkoušejte čističku vzduchu

Skvělým pomocníkem jsou čističky vzduchu, které odstraňují škodliviny. Při výběru se zaměřte jak na výkon, tak i na druh filtrace, který čistička používá. Účinný je HEPA filtr, který zachycuje takřka 100 % velmi drobných pevných nečistot, ale i viry, plísně a další alergeny. Uhlíkový filtr umí eliminovat pachy, ať už z cigaret či domácích zvířat. Do místnosti se pak dostává pročištěný zdravý vzduch.

Pokojové rostliny

Pokojové rostliny nejen zdobí interiér, ale mají i prospěšnou funkci – zbavují vzduch škodlivin a vážou na sebe prach. Pozor na to, že některé mohou podporovat vaši alergickou reakci. Mezi ty prospěšné patří dracena, lopatkovec nebo břečťan.  Nezapomeňte tedy jejich listy pravidelně otírat, abyste je těchto nežádoucích částeček zbavili.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: www.healthline.com/health/how-to-improve-air-quality-at-home
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků