Krása

Jak pečovat o vlasovou pokožku: prospěje jí kvalitní péče i masáž

Sbírání kytiček

Ne nadarmo se říká, že vlasy jsou koruna krásy. Aby se opravdu leskly, musí vyrůstat ze zdravé vlasové pokožky.

Péče o vlasy proto musí začínat u pokožky. Měla by být čistá, aby mohla dýchat, cirkulace krve v jejích cévách by měla zajišťovat dostatek kyslíku, nemělo by docházet k jejímu dráždění nevhodnými přípravky, měla by mít dostatek výživy. Tricholožka Lenka Kašpaříková vysvětluje, že pokud není vaše vlasová pokožka opravdu nemocná (mezi její nejčastější choroby patří lupy, lupénka, seboroická dermatitida), stačí dodržovat následující rady.

Vitaminy, minerály

Pokud máte pocit, že vaše vlasy jsou „unavené“, ztrácejí lesk, jsou mastné nebo naopak příliš suché, zkuste vlasovou pokožku podpořit vhodnými doplňky stravy. „Doplňky stravy pro vlasy, nehty a kůži obvykle obsahují například biotin a zinek (pozitivně ovlivňují stav kůže a posilují nehty), vitaminy E, A, nebo kyselinu listovou a lykopen,“ radí triocholožka Lenka Kašpaříková .

Myjte přiměřeně, oplachujte důkladně

Zdravé vlasy je ideální mýt dvakrát týdně. Pokud má člověk potřebu mýt si vlasy každý den, je třeba se zamyslet nad příčinou,“ říká triocholožka Lenka Kašpaříková. Sportovci nebo třeba lidé pracujících v prašném prostředí ale mnohdy potřebují čistit vlasovou pokožku častěji. „Důležitý je hlavně výběr šamponu – měl by být šetrný k hydrolipidnímu plášti vlasové pokožky,“ radí tricholožka. Každou kosmetiku je nutné z vlasové pokožky co nejlépe odstranit. Šampon i kondicionér nezapomeňte důkladně a dokonale opláchnout.

Vlasové wellness

Podobně jako náložemi povinností a starostí zmožené tělo také vlasová pokožka si čas od času zaslouží wellness kúru. Poděkuje vám, když ji budete častěji přes den masírovat kvalitním hřebenem. Občasná speciální masáž hlavy je nejen zaručeně antistresová, velmi uklidňující, ale zajistí i lepší cirkulaci krve ve vlasové pokožce. Dopřát si ji můžete u kadeřníka, ale zafunguje i automasáž.

Maska jednou týdně

Kadeřnice Petra Veberová doporučuje aspoň jednou týdně aplikovat masku na vlasy. Díky regenerujícím složkám prospěje všem typům vlasů. Využít můžete ty dostupné na trhu nebo ji klidně připravte doma ze surovin dostupných v ledničce a ve spíži.

Ochrana

Vlasy je potřeba také dostatečně chránit. Škodí jim prach, vítr, mráz, mořská voda a slunce. Negativní účinek těchto vlivů roste, pokud působí synergicky: slaná voda v kombinaci s přímým UV slunečním zářením jsou pro vlasy i vlasovou pokožku obrovská zátěž. Schovejte je pod klobouk, čepici či slunečník a poskytujte jim zvýšenou péči.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: triocholožka Lenka Kašpaříková, kadeřnictví Parvee, Kaaral Professional
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků