Jak řídit ekonomicky.

Každá koruna se hodí, tak proč zbytečně plýtvat. Snížit rodinný rozpočet se dá i tím, jak zodpovědné budete za volantem svého miláčka. Na co si dát pozor?

Jak řídit ekonomicky
Zobrazit fotografii v galerii

Šetrný přístup se vyplatí. Při správné jízdě se dá ušetřit asi až čtvrtina nákladů na palivo a rovněž můžete prodloužit, a to o několik měsíců, či dokonce až o několik let, životnost jednotlivých součástí svého automobilu. 


Dodržujte konstantní rychlost


Při rychlosti nad 55 kilometrů v hodině obecně platí: čím bude vyšší, tím více roste spotřeba paliva. Ale pozor - růst spotřeby je po dosažení této rychlosti exponenciální (při jízdě na plný plyn je spotřeba paliva o 100 procent větší než při tříčtvrtečním využití). S ohledem na optimální spotřebu je ideální udržovat konstantní rychlost; při silné akceleraci vzniká velké množství energie, která se v brzdách zbytečně přemění na teplo, bez dalšího využití. „K udržení stálé rychlosti a zvýšení komfortu jízdy může pomoci tempomat, který ale není výhodný za všech okolností. Profitovat z něho budete na rovinkách a dálnicích, při jízdě v kopcích je jeho činnost však značně kontraproduktivní a měli bychom ho proto vypínat,“ říká Jindřich Krejčí, ředitel ProfiAuto pro Českou republiku a Slovensko. 


A co řazení? 

Tady platí: čím vyšší otáčky, tím vyšší tření i spotřeba, a zároveň čím vyšší rychlostní stupeň, tím nižší spotřeba. Proto byste se měly snažit přeřadit co nejdříve (třeba na dvojku hned po rozjezdu). Co je ještě důležité? Hmotnost. S každými asi 100 kilogramy roste spotřeba přibližně o 1 litr/100 kilometrů. Spotřebu rovněž zvyšují například prázdný střešní nosič, otevřené boční okénko nebo přídavný spojler. A také klimatizace a vytápění. 


Myslete na plynulost 

Prudká akcelerace spotřebovává zbytečně mnoho paliva, ale nejen to. Zejména při nedostatečně zahřátém motoru může vést k poškození. U aut, která mají motory se vstřikováním, je ideální takzvané brzdění motorem. Po včasném uvolnění plynového pedálu nebude do motoru dodávané palivo, takže díky tomu spolehlivě ušetříte. Jak pohonné hmoty, tak emise a hlavně brzdy. 


Důležité pneumatiky 

Kvalitní pneumatiky potřebuje každé auto. Roli dále hraje jejich správné nahuštění, které umožňuje pokles odporu vznikajícího při jízdě (opět spotřebujete méně paliva). Rozmezí optimálního nahuštění určuje výrobce a to podle zatížení vozidla. Pro minimalizaci spotřeby je ideální držet se na horní hranici daného rozmezí. Při poklesu tlaku o 25 procent vzroste odpor o 10 procent a spotřeba o 5 procent. Jaro je v plném proudu, určitě už máte „přezuto“. Pokud ne, pak vězte, že se zimními pneumatikami jednak poroste spotřeba paliva, dále se nadměrně opotřebovávají a také se zvyšuje jejich odpor. 


Na co jezdíte? 

Díky používání kvalitního paliva lze zvýšit dojezdovou vzdálenost a hlavně je spolu s olejem nezbytnou součástí péče o motor vozidla. Myslete dopředu – používáním kvalitního paliva prodlužujete životnost vozu. Jste zvyklé udržovat motor v chodu během stání na místě? Už to raději nedělejte. Pokud stojíte na místě déle než asi 45 vteřin, měly byste motor vypnout. Dbejte rovněž na pravidelný servis, včetně seřízení motoru, výměny vzduchových filtrů a údržby výfukového potrubí. Kromě úspory za pohonné hmoty ušetříte také přírodu. 


Připravila: red
Foto: freeimages

DISKUZE K ČLÁNKU

1

Tomu říkám dobré rady. Určitě souhlasím třeba s těmi pneumatikami. To, jaký mají vliv na spotřebu auta jsme si nedávno potvrdili i u našeho auta. Manžel totiž nechal na auto dát nové pneu z https://www.pneuok.cz/ a dost se divil jak díky nim šla spotřeba benzínu dolů.

ODPOVĚDĚT

4

Bude mi letos 70let a od svých dvaceti let řídím auto. Vím, že budu muset jednou přestat řídit, ale stále se cítím dobře a snažím se dodržovat pravidla a ráda si přečtu, co je třeba pro úsporné jezdění dělat.

ODPOVĚDĚT

4

Tak to jste šikovná, klobouk dolů.

ODPOVĚDĚT

4

Já neřídím a bohužel můj muž už také ne.

ODPOVĚDĚT

5

u nás jezdí můj muž je i řidič z povolání

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (5 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Soutěž o cestovní bavlněné podkolenky Avicenum TRAVEL 310

Soutěž o cestovní bavlněné podkolenky Avicenum TRAVEL 310

Léto je období dovolených. Zahraniční cesty jsou lákavé a celkem snadno se smíříme s dlouhými...

Cestování jako životní styl

Cestování jako životní styl

Není tajemstvím, že cestování právě zažívá obrovský boom a láká velkou většinu z nás. Není...

Jak na cestování se psem

Jak na cestování se psem

Chcete vyrazit za hranice všedních dnů společně se svým čtyřnohým kamarádem? Dnes už to není...

Titulka pro: Rodičovské dilema: Vozit, nebo nosit?

Rodičovské dilema: Vozit, nebo nosit?

Když přijde na dětské vybavení, mají dnešní rodiče nespočet možností. Jak si ale mezi nimi...

Titulka pro: Mobilní aplikace na cesty. Které spolehlivě užijete?

Mobilní aplikace na cesty. Které spolehlivě užijete?

Chystáte se na krátkou dovolenou nebo už řešíte delší letní odpočinek? Pokud je vám blízké...

Jak přežít cestování dálkovým autobusem

Jak přežít cestování dálkovým autobusem

Tak hurá, rozhodnuto, dohodnuto. Auto tentokrát zůstane doma a my vyrážíme autobusem. Před námi je...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

VELKÉ VÍKENDOVÉ SLEVY

Tento víkend a někde i po celý týden připravilo mnoho ...

MATEŘSKÁ ŠKOLA PRAHA

Nevíte prosím o pražské mateřské školce, kde mají ...

HUBNUTÍ

Ahoj holky, máte tip, jak rychle, zdravě a hlavně trvale ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz