Cestování

Jak řídit ekonomicky

Každá koruna se hodí, tak proč zbytečně plýtvat. Snížit rodinný rozpočet se dá i tím, jak zodpovědné budete za volantem svého miláčka. Na co si dát pozor?

Šetrný přístup se vyplatí. Při správné jízdě se dá ušetřit asi až čtvrtina nákladů na palivo a rovněž můžete prodloužit, a to o několik měsíců, či dokonce až o několik let, životnost jednotlivých součástí svého automobilu.

Dodržujte konstantní rychlost

Při rychlosti nad 55 kilometrů v hodině obecně platí: čím bude vyšší, tím více roste spotřeba paliva. Ale pozor – růst spotřeby je po dosažení této rychlosti exponenciální (při jízdě na plný plyn je spotřeba paliva o 100 procent větší než při tříčtvrtečním využití). S ohledem na optimální spotřebu je ideální udržovat konstantní rychlost. Při silné akceleraci vzniká velké množství energie, která se v brzdách zbytečně přemění na teplo, bez dalšího využití. K udržení stálé rychlosti a zvýšení komfortu jízdy může pomoci tempomat, který ale není výhodný za všech okolností. Profitovat z něho budete na rovinkách a dálnicích, při jízdě v kopcích je jeho činnost však značně kontraproduktivní a měli bychom ho proto vypínat.  

A co řazení? 

Tady platí: čím vyšší otáčky, tím vyšší tření i spotřeba, a zároveň čím vyšší rychlostní stupeň, tím nižší spotřeba. Proto byste se měly snažit přeřadit co nejdříve (třeba na dvojku hned po rozjezdu). Co je ještě důležité? Hmotnost. S každými asi 100 kilogramy roste spotřeba přibližně o 1 litr/100 kilometrů. Spotřebu rovněž zvyšují například prázdný střešní nosič, otevřené boční okénko nebo přídavný spojler. A také klimatizace a vytápění. 

Myslete na plynulost 

Prudká akcelerace spotřebovává zbytečně mnoho paliva, ale nejen to. Zejména při nedostatečně zahřátém motoru může vést k poškození. U aut, která mají motory se vstřikováním, je ideální takzvané brzdění motorem. Po včasném uvolnění plynového pedálu nebude do motoru dodávané palivo, takže díky tomu spolehlivě ušetříte. Jak pohonné hmoty, tak emise a hlavně brzdy. 

Důležité pneumatiky 

Kvalitní pneumatiky potřebuje každé auto. Roli dále hraje jejich správné nahuštění, které umožňuje pokles odporu vznikajícího při jízdě (opět spotřebujete méně paliva). Rozmezí optimálního nahuštění určuje výrobce a to podle zatížení vozidla. Pro minimalizaci spotřeby je ideální držet se na horní hranici daného rozmezí. Při poklesu tlaku o 25 procent vzroste odpor o 10 procent a spotřeba o 5 procent. Jaro je v plném proudu, určitě už máte „přezuto“. Pokud ne, pak vězte, že se zimními pneumatikami jednak poroste spotřeba paliva, dále se nadměrně opotřebovávají a také se zvyšuje jejich odpor. 

Na co jezdíte

Díky používání kvalitního paliva lze zvýšit dojezdovou vzdálenost a hlavně je spolu s olejem nezbytnou součástí péče o motor vozidla. Myslete dopředu – používáním kvalitního paliva prodlužujete životnost vozu. Jste zvyklé udržovat motor v chodu během stání na místě? Už to raději nedělejte. Pokud stojíte na místě déle než asi 45 vteřin, měly byste motor vypnout. Dbejte rovněž na pravidelný servis, včetně seřízení motoru, výměny vzduchových filtrů a údržby výfukového potrubí. Kromě úspory za pohonné hmoty ušetříte také přírodu. 

Připravila: Katka Soušková

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Zdroj informací: Profi auto
Zdroj fotografií: Pexels

Diskuze: příspěvků