Zdraví

Jak se zbavit pigmentových skvrn?

Trápí vás pigmentové skvrny? Máme pro vás přehled metod, které si s nimi poradí.

Chemické peelingy

Chemické peelingy spočívají v aplikaci roztoku s kyselinami na obličej, ruce nebo nohy, díky níž se odstraní povrchové vrstvy kůže. Na použití chemického peelingu reaguje pokožka podrážděním a následným olupováním kožních buněk. Po jejich odstranění se objeví nová a rovnoměrně pigmentovaná pleť. 

Ošetření laserem 

Ošetření laserem mají velmi podobný účinek, ale jsou přesnější, protože dermatolog lépe ovlivňuje intenzitu zákroku. Při ošetření se nad místy s hyperpigmentací přejíždí světlem s vysokou energií. Nejjemnější ošetření působí jen na epidermis (vrchní vrstvu pokožky), zatímco intenzivnější ošetření může zasáhnout i hlubší vrstvy kůže. 

Tato dermatologická ošetření bývají velmi účinná při odstranění hyperpigmentací, ale jsou také nákladná a značně invazivní. A jelikož může dojít k podráždění, zánětu nebo dokonce k popálení pokožky, stává se, že jsou naopak příčinou pozánětlivých hyperpigmentací, zejména u osob s tmavší pokožkou. 

V posledních letech se objevila řada kosmetických výrobků, které uvádějí, že zmírňují hyperpigmentace. Většina z nich využívá jednu z následujících účinných látek pro snížení tvorby melaninu a redukci výskytu tmavých skvrn. 

Až donedávna byl nejúčinnější aktivní složkou pro léčbu hyperpigmentací hydrochinon. Stále je k dispozici v některých volně prodejných lécích v USA, ale pouze v nízkých koncentracích – 2 % či méně. Hydrochinon může ale také způsobovat pozánětlivou hyperpigmentaci, neboť dráždí pokožku. Arbutin je přirozeným zdrojem hydrochinonu a je jednou z klíčových složek používaných ve výrobcích pro bělení pokožky v Asii. Není tak silný a účinný jako průmyslově vyráběný hydrochinon. 

Kyselina kojová je vedlejším produktem kvasného procesu, který doprovází výrobu japonského rýžového vína saké. Je považována za relativně bezpečný a přirozený prostředek, produkci melaninu však omezuje poměrně slabě. V mnoha zemích je zakázána. 

Deriváty vitamínu C se ukázaly jako poměrně účinné proti hyperpigmentacím. Často se používají ve spojení s dalšími aktivními látkami. 

Deriváty kyseliny retinolové jsou také relativně účinné při léčbě hyperpigmentací. Mohou ale pokožku dráždit a zároveň způsobovat její vyšší citlivost na slunce, což může samozřejmě hyperpigmentace naopak ještě zhoršovat. Obavy ze souvislostí mezi retinoidy a vrozenými vadami také znamenají, že se nedoporučují pro těhotné nebo kojící ženy.

Kyselina azelaová má schopnost nepřímo ovlivňovat produkci melaninu a zmírňovat hyperpigmentace. Má malý až nulový účinek na pihy a stařecké skvrny, a může pokožku dráždit a vyvolávat záněty.

Připravila: red.

Foto: Pixabay


Diskuze: příspěvků