Jak si přivydělat na mateřské dovolené?

Očekáváte přírůstek do rodiny nebo se tak už stalo? Pak možná řešíte, jak to bude dál, pokud chcete alespoň trochu pracovat. Co můžete, a co už ne?

Titulka pro: Jak si přivydělat na mateřské dovolené?
Zobrazit fotografii v galerii

Na rodičovské dovolené můžou být nejen maminky, ale i tatínkové. A přestože hlavní náplní je starostlivost o dítě, určitě by bylo fajn moci si také trochu přivydělat. Navíc se tím tolik neoslabují sociální a společenské vazby. Ve spolupráci s Janem Vaňkem z účetní společnosti Tigra jsme zjistili, jaké jsou vaše možnosti.


Nárok na rodičovský příspěvek

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv práci, určitě stojíte o zachování rodičovského příspěvku. Ten se přiznává, když je zajištěná osobní, celodenní a řádná péče o dítě. Jeho celková výše je 220 000 Kč a čerpání se dá rozložit na dva, tři nebo i čtyři roky.


Jinak řečeno – když skutečně zajistíte potomkovi celodenní péči, třeba i díky službám jeslí nebo s pomocí babiček a dědečků, můžete si i během rodičovské dovolené přivydělávat.


Návrat k jistotě

Pokud chcete (a chce i druhá strana), můžete pracovat pro stávajícího zaměstnavatele. Co je třeba dodržet? Že budete vykonávat jinou pozici, s jinou pracovní náplní, než tu, kterou jste zastávali před nástupem na rodičovskou dovolenou. Kdybyste totiž zůstali u stejné pozice, došlo by k ukončení rodičovské dovolené.


Jinak řečeno - souběžně s už stávajícím hlavním pracovním poměrem existuje možnost vykonávat práci na některou z dohod.


Nepřehlédněte

Budete-li tedy uvažovat o podepsání dohody o provedení práce, platí pro vás stejné podmínky jako pro ostatní. Na tuto dohodu lze odpracovat 300 hodin a to pro jednoho zaměstnavatele, přičemž výdělek do výše 10 000 Kč měsíčně nepodléhá odvodům zdravotního a sociálního pojištění. V případě měsíčního výdělku u jednoho zaměstnavatele se vám vyhne i srážková daň.


Jinou možnost nabízí dohoda o pracovní činnosti. V tomto případě nemusíte odvádět sociální ani zdravotní pojištění, pokud váš příjem nepřesáhne 2500 Kč měsíčně (z něj je však třeba odvést 15procentní srážkovou daň).


Zkusíte to sami?

Další varianta přivýdělku se skrývá v podnikání. Počítejte s tím, že v tomto případě je nutné odvádět zdravotní a sociální pojištění, které se vypočítává z hrubého zisku (první rok nsice emusíte odvádět zálohy na pojistné, avšak je třeba ho pak zpětně doplatit).


Ale – když bude váš hrubý zisk nižší než 63 685 Kč ročně, nevzniká vám povinnost účastnit se sociálního pojištění. Současně máte nárok na základní slevu na dani na poplatníka, takže se může stát, že výsledná daň z příjmu vyjde na 0 korun.


Připravila: Marcela
Foto: Thinkstock
7. 10. 2015

DISKUZE K ČLÁNKU

1

Také bych potřebovala nějaké to poradenství ohledně daní z příjmu. Zatím jsem nenašla nějakou kvalitní firmu, která by mi to dokázala zajistit. Nicméně jsem včera googlovala, jak se říká :) a našla jsem si stránku https://ekp.cz/cz/sluzby/dane , kde to prý dělají :) Tak to snad zkusím tam.

ODPOVĚDĚT

1

Podle mého názoru docela zajímavé tipy. :-) Já se právě na mateřské rozhodla, že bych ráda začala podnikat. Se samotným podnikáním jsem ale nakonec začala až po mateřské. Je pravda, že začátky byly docela těžké, ale nakonec jsem to zvládla. Jen teda administrativa byla poměrně časově náročná, takže jsem ji nakonec svěřila do rukou https://kvalitneseo.cz/ kteří se mi o ni starají na dálku.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (2 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Reklamace nemusí být problém

Reklamace nemusí být problém

Smůlu má občas každý. Přinesete si domů nové jarní boty a po týdnu se vám...

Právo

Právo

Mgr. Nina Bachroňová

Titulka pro: Kdy máte nárok na volno s náhradou mzdy

Kdy máte nárok na volno s náhradou mzdy

V životě nastávají okamžiky, kdy z určitých důvodů nemůžeme dorazit do zaměstnání. Může to být...

Titulka pro: Dara Rolins

Dara Rolins

Ve čtyřech letech se poprvé objevila v televizi, v osmi natočila film a v devíti...

Titulka pro: Spotřebitelský rádce – na co máte právo?

Spotřebitelský rádce – na co máte právo?

Ne vždy se nám při nákupech podaří dosáhnout svého cíle, a pak třeba chceme danou...

Titulka pro: Hledáte nového zubaře?

Hledáte nového zubaře?

Obvodní a zubní lékaři jsou jako „úzkoprofilové zboží“, je jich zkrátka nedostatek. Pokud také aktuálně...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

FREESTYLE KOLOBĚŽKA

Zdravím, nemáte prosím doporučení, kde objednat ...

DETOX ORGANISMU

Jakým způsobem podstupujete detox organismu ? Hrozně ráda ...

TINKTURA

Ahoj, chtěla bych se zeptat jaké máte zkušenosti s ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2020, MeziŽenami.cz