Sport

Jak si vybrat sjezdové lyže: důležitá je nejen vaše výška a váha

Sbírání kytiček

Jste-li příznivci sjezdového lyžování, máte na výběr ze spousty typů lyží. S výběrem si nechte poradit, nekupujte jen podle ceny, ale také podle různých parametrů.

Než zamíříte do obchodu, odpovězte si na tyto otázky. Jak umíte lyžovat? Jaká je vaše fyzička a pohybové schopnosti? V jakém terénu jezdíte a kolikrát za sezonu si kopec vlastně sjedete? Máte nějaké lyžařské cíle nebo si jen rekreačně zalyžovat? Zejména u začínajících lyžařů je otázek spousta. Možná na některé neumíte ani odpovědět. Za dva tři týdny na horách můžete ze stádia začátečníka přejít v pokročilého lyžaře, který bude chtít brzy zdolat mnohem více, než modrou sjezdovku. Ale pokuste se odpovědět co nejvíce upřímně.

Kritéria výběru lyží

Pokud už doma „sjezdovky“ máte, je podstatné vědět, zda ty nové nahradí původní, nebo zda si je pořizujete jako druhé lyže. A přibližně také na jakou dobu a co od nich očekáváte, zda všestrannost, snadnou ovladatelnost, sportovní výkonnost, dlouhou životnost nebo spíše image. Velmi snadná ovladatelnost směřuje nejspíše k rekreační univerzálce, výkonnost ke sportovní lyži, image k luxusní či módní značce.

Terén pro lyžování

Podle terénu se lyže dělí na ty určené pro jízdu na upravené trati a v lehkém okolním terénu, nebo jen ve volném terénu. Existují však i lyže pro jízdu v prašanu, ve snowparcích a na rampách, skialpinismus či funcarving.

Většina z rekreačních lyžařů sáhne asi po lyžích určených na upravené trati, tedy k jízdě po sjezdovkách. Pro méně zdatné lyžaře jsou určené rekreační modely označované jako „univerzální“. Víceméně jsou si všechny lyže pro začátečníky s ohledem na výkonnost podobné. Pokud je vaše lyžařská zdatnost, fyzická kondice a nasazení na vyšší úrovni, vybírejte lyže více či méně sportovní.

Důležité parametry – výška a váha

Lyže při jízdě nepozná, jak je její jezdec velký a kolik váží. Reaguje však na sílu, která na ni působí. Lehký a rychlý jezdec, třeba závodící žena, tak dokáže generovat větší sílu než těžký, ale pomalý začátečník nebo rekreační lyžař. Platí, že lehčí lyžař, pokud nejezdí extrémně dobře a rychle, vydává nižší sílu přenášenou do lyží, tak užije spíše kratší a měkčí lyže.

Hůře na tom může být „těžká váha“. Velký lyžař působí na lyže delšími pákami a větší vahou, takže při stejných rychlostech jako malý a lehký sjezdař zatěžuje lyže více. Proto potřebuje lyže trochu delší a v případě hodně těžkých lyžařů i tvrdší. Nejlepším řešením je sáhnout po dost výkonné, tedy sportovní lyži. Posouzení tvrdosti lyže v obchodě však vyžaduje poměrně dost zkušeností.

Šířka lyží

Patří mezi velmi podstatná kritéria. Šířky sjezdovkových lyží se pohybují nejčastěji od 66 mm ve středu lyže a výše. Za rozumnou horní hranici lze považovat asi 72–75 mm. Po sjezdovkách lze samozřejmě sjíždět i na lyžích mnohem širších, ale zkušenost i praxe, včetně závodního lyžování, ukazují, že pro zachování charakteru lyží pro jízdu po sjezdovkách a tedy jejich optimální funkčnost na upravených, u nás mnohdy velmi tvrdých tratích, je přiměřená šířka nejvhodnější. Stejně tak je nejlepší pro začátečníky i pro pokročilé, kteří chtějí správnou techniku pilovat. Tyto „úzké“ lyže na našem trhu i v půjčovnách dominují, takže právě po takových většina nevyhraněných lyžařů sahá.

Délka lyží

Bývala tím hlavním, co mohl kupující ovlivnit. Ještě nedávno zněla mantra carvingových lyží „po bradu“, dnes je tolik typů lyží pro různá určení, že popadnout jakoukoliv lyži a paušálně ji poměřovat s postavou není správné. Jen velmi přibližně platí, že začátečník bude spokojený s délkou 140 až 160 cm. Nejběžnější délky pro pokročilého lyžaře budou do 160 cm u žen a 160 – 175 cm u mužů. Lyže od 180 cm a výše zvolí jen ten, kdo ví co chce (vždy máme na mysli osobu běžné výšky a váhy, zhruba 150–200 cm a 40–100 kg).

Správná volba: Vhodný výběr lyží

Kdo četl pozorně, už ví, že není vhodné kupovat ty nejdražší lyže, protože je to špičkový model a on na to má, protože jejich vlastnosti nemusejí vůbec vyhovovat jeho schopnostem a potřebám, takže se pro něj stane lyžování spíše utrpením než příjemným zážitkem.

Na závěr je třeba zdůraznit, že lyže, a to i kvalitní a drahé, jsou jen tak dobré, jak dobrý je stav jejich hran a skluznice. Nezapomínejte na jejich kvalitní servis a průběžná péče.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Sporten
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků