Sport

Kdy postavit děti na led a jak je naučit bruslit

Sbírání kytiček

Zajímá vás, od kdy je lední bruslení vhodné pro děti a co udělat pro to, aby je bavilo, třeba spolu s vámi, kroužit po ledě? Na vše důležité jsme se zeptali trenérky Kristýny Přibylové.

Doporučila byste rodičům pořídit dětem nejprve brusle se dvěma noži, které se přidělávají na nohy?

S bruslením by děti měly začínat nejdříve ve věku 4-5 let. To jsou již dostatečně připravené na standardní brusle s jedním nožem. Na bruslích se dvěma noži, prodávaných pro nejmenší děti, si mohou užít první krůčky a třeba nějakou zábavu, ale určitě se s nimi nenaučí správnou techniku bruslení, odraz, brzdění a vše ostatní, co je důležité pro správný pohyb na bruslích. Brusle se dvěma noži jsou v podstatě taková hračka, která menším dětem umožní vyzkoušet si pohyb na ledě. Pro skutečnou výuku bruslení však vhodné nejsou.

Jak zajistit bezpečnost dětí na ledě?

U bruslí je důležitá dobrá helma a pevnější rukavice (nikoli obyčejné pletené), které brání prochladnutí, a hlavně případnému úrazu rukou při pádu a následnému přejetí ruky bruslí od jiného bruslaře. Jiné chrániče – například kolen – zcela nutné nejsou, děti přece jen tak rychle nejezdí, a hlavně padají z menší výšky, proto nejsou kolena tolik ohrožena.

Jaké oblečení na brusle byste doporučila?

I při bruslení a pobytu na ledové ploše platí, že teplotní komfort je pro děti naprosto zásadní. Pokud je dítku na bruslích zima, může si od samotného počátku vytvořit k tomuto druhu pohybu odpor. Ten budeme v budoucnu jen těžko překonávat. Proto vždy dbáme na kvalitní svrchní oblečení z nepromokavých materiálů a pod něj raději více vrstev tenčího, ideálně funkčního oblečení.

U bruslení se hlavně zpočátku pádům nevyhneme. Je možné naučit děti padat šikovně?

Vždy je důležité děti na možnost pádu upozornit a ideálně s nimi i správné padání natrénovat. Na bruslích učíme děti padat vždy dopředu na kolínka, což je pro ně mnohem bezpečnější než spadnout dozadu na zadeček, kdy se často neudrží a uhodí se i hlavou o zem. V našich kurzech s dětmi trénujeme nejen pády, ale pak i následné vstávání. To je zejména pro začínající bruslaře nelehkým úkonem. Díky tomuto nácviku není pro děti případný pád tak stresující. Jednak vědí, že tolik nebolí, a hlavně se umí samy zvednout a jet dál.

Jaké pokroky dělají děti, které se účastní Kurzů zimního bruslení, které tradičně pořádáte?

Kurzy ledního bruslení pořádáme již 10. rokem a stále je o ně velký zájem. Pečlivě dbáme na kvalitu a hravost ve výuce. Vždy máme jen hodinové lekce, protože malí bruslaři v tomto věku delší čas na bruslích ani nevydrží. Jelikož je bruslení technicky složitější pohyb, je dobrá pravidelná docházka proložená třeba občasným bruslením s rodiči, při kterém děti procvičí naučené dovednosti.

Díky individuálnímu přístupu (na skupinku asi 15 dětí máme na místě 3 trenéry) děti už po pár lekcích často odkládají podpůrné ohrádky, kterých se v začátcích mohou při tréninku přidržovat. A postupně se zdokonalují i v dalších dovednostech. A rodiče jsou rádi, že jim „odevzdáváme“ děti, které jsou najednou na bruslích sebejisté, a pohyb na ledu si tak mohou společně mnohem víc užívat,“ uzavírá Kristýna Přibylová, trenérka z dětských profesionálních tělocvičen Monkey‘s Gym, která je sama maminkou tří sportujících dětí.

Připravila: Zuzana Rybářová

Zdroj informací: trenérka Kristýna Přibylová, www.monkeysgym.cz
Zdroj fotografií: Monkey‘s Gym
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků