Domácnost

Jak správně pečovat o boty

Sbírání kytiček

Koupili jste si nedávno nové polobotky? Nebo kozačky na zimu? Aby vám botky dlouho vydržely v pěkném stavu, je třeba o ně správně pečovat.

Pokud doma nemáte zásobu pečujících přípravků o obuv, je vhodné zakoupit si je společně s novou obuví, avšak kromě toho chtějí boty ještě další péči.

Udržujte je v čistotě

Syntetický materiál čistíme buď vlhkým hadříkem, nebo prostředky přímo určenými na syntetiku. Totéž platí pro semišové boty, i na ně používejte správné spreje. Při čištění semišových bot však buďte opatrní, rády zůstávají flekaté, proto silně zašpiněnou obuv raději vykartáčujte.

Co vám půjde nejlépe od ruky? Péče o takzvané pláťáky, na které platí voda a mýdlo, případně pračka (pozor – do ní však nepatří lepená obuv, na tu použijte čističe určené na textil). A pokud už máte plátěnou obuv nějaký ten pátek doma, pak vězte, že citrón pomůže vybělit zažloutnutí.

Péče o kožené boty

Kožené boty zbavte špíny navlhčeným hadříkem a potom je pečlivě nakrémujte. To samozřejmě neplatí o broušené kůži, tu nikdy nekrémujte, avšak o to více jí dopřejte impregnaci. Někdy se stane, že při běžném nošení kožené botky trochu odřeme. Poohlédněte se v prodejnách s obuví po speciálním spreji, který problematické místečko dokáže renovovat. A na závěr kožené botky z hladké usně vyleštěte.

Eliminujte nelibé aroma

Pokud máte jedny boty na nohách celý den, je jasné, že nožky se zpotí a zápach přejde rovněž do obuvi. Kromě nepříjemného odéru ovšem ještě hrozí vznik plísní, které milují vlhko, a jiných kožních chorob. Proto byste měli boty střídat, například v práci se přezouvat do jiné obuvi. V případě potíží si velice pečlivě hlídejte hygienu dolních končetin a současně používejte sprej, jímž lze vnitřek obuvi vystříkat, tím omezit zápach a současně je dezinfikovat. Pro boty i vaše chodidla se hodí i antiperspirační spreje nebo deodoranty. Ovšem do bot lze také použít speciální vložky, které odstraňují pachy, vlhkost a působí antibakteriálně. Prodávají se i absorpční pudry a jiné šikovné vychytávky.

Déšť botám nesvědčí

Zatímco rostliny závlahu potřebují, obuv ji ráda nemá. Vybrat si počasí nemůže nikdo, proto je třeba boty preventivně impregnovat. A když už venku zmoknete? Neuděláte chybu, když se o boty postaráte stejně, jako to dělávaly naše babičky – vycpěte je starými, zmuchlanými novinami. Kožené boty potom nechte volně uschnout, určitě je  nedávejte blízko topení (kůže by mohla popraskat). Naopak textilním botkám topení nevadí.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: CCC
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků