Krása

Kožená obuv: jak ji udržovat

Sbírání kytiček

Kůže je pro výrobu obuvi jako stvořená. Tento přírodní materiál se umí dobře přizpůsobit, vypadá pěkně i dlouho vydrží. Ovšem jen tehdy, když svým koženým botkám dopřejete správnou péči.

Jak se tedy o ně postarat?

Podstatné je, zda jste si právě nyní koupili novou obuv, anebo ji doma už nějaký ten pátek máte. V tom prvním případě je totiž třeba boty nejprve důkladně impregnovat, a to několika vrstvami. Vždy počkejte, až nástřik uschne, a pak opět naimpregnujte. Pokud se již přípravek do boty nevsakuje, ale stéká, je obuv správně naimpregnovaná.

Líbí se vám semiš?

Broušená kůže neboli semiš je stále oblíbená, i přesto, že právě na ní jsou více vidět „následky“ používání i lecjaká nečistota. Menší vady na kráse odstraníte s pomocí pryžového kartáče. A ty větší? Těch se zbavíte díky pěnovému přípravku určenému pro kůži, jen ho ale po zaschnutí pořádně vykartáčujte. Pomocnou ruku nabízí i hrubší vlhký hadřík, tady ovšem pozor, abyste obuv nepromáčeli. A když už máte botky doma delší čas, vyplatí se vám obnovit jejich půvab s pomocí takzvaného renovátoru. Semišová obuv ocení impregnaci každý týden.

Boty z lakované kůže

V tomto případě to máte snazší, protože lakovanou kůži lze jemně vyčistit hadříkem a mýdlovou vodou. Následně je vyleštěte. Existuje mnoho přípravků (krémy, spreje), které kromě lesku botky rovněž naimpregnují. Práce vám půjde lépe od ruky, když přípravek rozleštíte utěrkou z mikrovlákna. A jak často obuv ošetřovat? Drobných nečistot se zbavujte podle potřeby a na leštění myslete jednou za 10 dnů.

Větrejte je!

Používáte-li zejména uzavřenou, obuv skoro celý den, každý večer ji nechte vyvětrat. Na pach a potenciální bakterie zabírá vytřít vnitřek bot octovou vodou, nebo si kupte antibakteriální sprej (bude-li obsahovat stříbra, zabrání i nepříjemnému pachu). Vhodnější je však nenosit stále stejné boty každý den.

Nebojte se napínáků

Dříve se používal běžně, aby botám zaručil pěkný tvar po celou dobu, i tehdy, když je jejich majitel nenosil. Chcete-li i vy svým botkám dopřát tu nejlepší péči, pořiďte jim napínák. Určitě je ale „napněte“ vždy, když jste předtím chodili v dešti (dokáže je pak ochránit od tvorby takzvaných vrásek).

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: CCC
Zdroj fotografií: CCC
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků