Kosmetika

Jak správně pečovat o pleť podle věku

Získat pěstěnou pokožku se dá, i když vám ji „matka příroda“ nenadělila, chce to jen optimální starostlivost. A ta se samozřejmě mění s věkem.

Dvacítky budou jinak pečovat o svou pleť než třicítky. Čtyřicítky zase jinak než padesátky. Každý věk má svoje kouzlo, tak ho využijte.

Dvacítky a výše: co se v mládí naučíš

Pleť je přirozeně svěží, vrásky se ještě neukazují. Na co by měly myslet slečny a dívky nad 20? Zejména na ochranu před UV zářením, a to bez ohledu na počasí. U mladších ročníků totiž platí: co uděláte dnes dobrého, a naopak, pro svou pleť, to se vám ke stáru vrátí. Jinak řečeno, budete-li používat krémy a kosmetické produkty s UV ochranou, omezíte předčasné stárnutí pleti ve vyšším věku. S tím souvisí i pravidelné odličování.

Na co nyní vsadit? Spíše než drahé krémy proti vráskám používejte přípravky vhodné pro váš typ pleti.

Třicítky a výše: stále pohoda.

Vaše pleť pořád vypadá pěkně, i když už jí pomalu ubývají látky, které se starají o elasticitu. Dejte si pozor na mimiku – příjemný úsměv je jen plusem, ale pokud jste zvyklé často se mračit, časem se to projeví. Rovněž se nadměrně nevystavujte sluníčku, i to podzimní dokáže projevit svou sílu. Právě slunce hodně ovlivňuje vznik předčasných vrásek. Dalším nešvarem je kouření, které kromě jiného vede k úbytku kolagenu.

Na co nyní vsadit? Na každodenní používání přípravků s obsahem koenzymu Q10 a kolagenu, jednou za měsíc si dopřejte odbornou péči v některém kosmetickém salonu.

Čtyřicítky a výše: šlápněte na plyn

V tomto období začínáte „sklízet plody své práce“, nyní se projeví, jak jste o svou pleť staraly od mládí. Pro všechny ale platí, že kolagenu ubývá stále více, objevují se první hluboké vrásky a pravidelně je třeba myslet i na „zavlažování“ (hydratace je nutná po celý rok). Jinak řečeno – jen s denníma nočním krémem už nevystačíte, je třeba začít používat vyživující séra a masky, například z kaviáru, s podílem arganového oleje a s retinolem.

Na co nyní ještě vsadit? Výrazné, hluboké vrásky, jako třeba nosoretní rýhy, můžete „vygumovat“ injekčními výplněmi na bázi kyseliny hyaluronové. Na rozdíl od botoxu neztratíte mimiku. Jako doplňující prostředek je vhodné používat kyselinu hyaluronovou i v krémech nebo sérech.

Nad padesát: hlavně se nevzdávat

Teď vás ovlivňuje nejen to, co bylo, ale i co je (nebo záhy bude): menopauza a ztráta estrogenů se podepisuje na každé ženě. V tomto věku je již vskutku zapotřebí používat speciální krémy pro zralou pokožku, které mají liftingový efekt. Pleť ztrácí i svojí svěží barvu, je proto vhodné volit krémy s rozjasňujícím efektem. Kůži projasní také kvalitní peeling.

Na co nyní také vsadit? Na hydrataci vnitřní (pitný režim) i vnější (kosmetické produkty i s hydratujícím efektem) – právě s kvalitní a dostatečnou „závlahou“ se budete lépe bránit proti vzniku hlubokých vrásek.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: www.healthline.com/health/keep-your-skin-healthy-at-any-age
Zdroj fotografií: Pexels

Diskuze: příspěvků