Bydlení

Jak uspořádat kuchyňské skříně

Dostatečné množství úložných prostor patří mezi základní předpoklady prakticky zařízené kuchyně. Jak uspořádat kuchyňské skříňky?

Kuchyně stojí a padá s kuchařem 

Zásadní pravidlo zní, dávejte si věci tam, kde je máte nejlépe po ruce. To znamená, že v poličkách vedle sporáku by měly rozhodně najít místo hrnce, nad sporák zase umístěte vařečky. Talíře mohou být o něco dál. Samozřejmě vše je třeba mít ve správné výšce. Když měříte 160 centimetrů, tak vařečka, pro kterou se musíte natahovat kamsi ke stropu, opravdu k radosti z pobytu v kuchyni nepřispěje.

Moderní kuchyně navíc nemusejí být unifikované a lze je rozměry kompletně přizpůsobit výšce toho, kdo se v nich pohybuje nejčastěji. Umístíme-li pracovní desku výše, vejde se do skříněk větší počet šuplíků. Jakékoli zásuvky nebo poličky, kde hrozí vysypání či rozlití potravin, by měly být pevné (ne drátěné), aby se případná nehoda dala snadno zlikvidovat.

Aby se kuchyně neproměnila v noční můru 

Nepodceňte ani takovou zdánlivou drobnost jako jestli ten, kdo nejčastěji vaří, je pravák nebo levák. Podle toho by na sebe měly navazovat jednotlivé zóny určené k přípravě pokrmů, vlastnímu vaření a následnému mytí nádobí. Zároveň by tomu mělo odpovídat i uložení jednotlivých pomůcek, jako je nádobí nebo mycí prostředky. Na lahve oceníte praktickou výsuvnou skříňku, v hluboké zásuvce u sporáku zase najdou svoje místo dochucovadla

Jak uspořádat kuchyňské skříně

Nejméně používané předměty většinou končívají v rohových skříňkách, které nejsou moc oblíbené kvůli nesnadnému přístupu do nich. I rohové kuchyně lze ale využít účelně, a to díky otočným nebo drátěným roštům.

Ať vám to spolu ladí 

Menší kuchyni je vhodné vybavit spíše otevřenými poličkami, než uzavřenými skříňkami, které působí zbytečně robustně a opticky celý prostor zmenší. Tam, kde chcete mít z praktických důvodů skříňku uzavřenou, aby se na uložené potraviny či nádobí neprášilo, můžete zvolit prosklenou variantu. Kdo dává přednost tradičnímu řešení, k prosvětlení prostoru si může pomoci i jinak. Stačí využít zabudované osvětlení, případně nalepit LED pásky, jejichž instalace je velmi snadná do prakticky libovolných prostor.

KP

Foto: gorenje


Diskuze: příspěvků