Rodina

Jak vůně ovlivňují naše vztahy a sebevědomí

Vůně je pro nás velice důležitým faktorem, zvláště v partnerských vztazích. Kolikrát si podvědomě přičichneme ke svému partnerovi kvůli ujištění, že je to opravdu ten náš.

Když milovaný na delší dobu opustí společné hnízdo, pátráme po jeho odloženém tričku nebo košili, která nám v noci pomáhá usnout i bez jeho něžného objetí. Vůně dokáže uchovat vzpomínky a podle posledních výzkumů působí silně i na lidskou sebedůvěru a představu o vlastní atraktivitě. 

Výzkumy ukazují, že pach ovlivňuje lidské chování více, než si mnozí z nás mysleli. Již od útlého věku identifikují děti po čichu matku, čichový aparát pomáhá při vytváření prvních vazeb u prepubertálních dětí a svou roli hraje i při reprodukčním chováním v pozdějším věku. Pach lidského těla podává informace o ovulačním cyklu, dominanci či genetické spřízněnosti jedinců. 

Vůně ovlivňují naše vztahy 

Známý slovenský neuropsycholog PhDr. Robert Krause, PhD., MBA, se vyjádřil k souvislosti vůní s lidským mozkem. „Každý člověk vnímá jednotlivé vůně jinak – na základě předchozích zkušeností. Co voní jednomu člověku, nemusí vonět druhému. Ani dva lidé se nemusí shodnout na tom, která vůně voní stejně. Čich hraje významnou roli při vnímání vnější reality, protože je přímo spojen s emocionálními částmi našeho mozku. V jeho emočních částech sídlí centrum, odborně nazývané „amygdala“, které neustále vyhodnocuje, zda jsou nám lidé či situace, ve kterých se nacházíme příjemné, zda s nimi můžeme případně navázat bližší vztah, či nikoli. Vůně tedy ovlivňuje i naše vztahy. Pokud se nám někdo líbí, musí nám vonět,“ říká populární neuropsycholog Robert Krause a dodává: „Často se stává, že si nás lidé pamatují podle parfému, který nosíme. Takže se opravdu vyplatí věnovat vůním pozornost.“

Připravila: Katka Soušková
Zdroje: webozdravi.cz, Oriflame
Foto: Pana Kutlumpasis Pixabay


Diskuze: příspěvků