Bydlení

Jak zařídit dětský pokoj?

Zařídit a vybavit dětský pokoj je třeba tak, aby byl praktický i útulný a dětem se v něm líbilo. Během zařizování proto pamatujte na pár zásad. Jaké to jsou?

Zvolte vestavěné skříně na oblečení a na hračky si pořiďte úložné boxy, třeba i na kolečkách. Pokud zařizujete pokoj větších dětí, nechte je, ať si o něčem rozhodnou i sami. Bude to jejich pokoj, kde budou trávit většinu času. Pokud jde o malá miminka, pamatujte na to, že z toho nemají rozum a rychle vyrostou. Zařizujte dětský pokoj tak, ať ho za rok zase nemusíte kompletně změnit. 

Neutrální barvy 

Světle růžové nebo modré stěny nemusí být pravidlem. Raději vybírejte z neutrálních barevných odstínů, které podpoří rozvoj vašich potomků. Navíc bude takto laděný pokoj jasnější, vzdušnější a děti se v něm budou cítit dobře. Nemusí jít o neutrální nudu. Oživte dětský pokoj barevnými dekoracemi, které skvěle odrážejí zájmy vašeho dítěte. Snadno je vyměníte a pokoj bude stále jiný. 

Zaměřte se na přírodní materiály 

Myslete na dětskou náchylnost k nemocem a alergiím. Pro nejmenší děti vybírejte nábytek a vybavení bez chemických a syntetických látek, nejlépe z přírodních materiálů. Vsaďte na dřevěný nábytek z masivu a nátěry i malby, které jsou ekologicky šetrné. Obezřetně vybírejte i bytové textilie, jako jsou záclony, závěsy, polštářky a dětské povlečení bez syntetických příměsí. 

Funkční zóny 

Při zařizování dětského vymezte zóny na hraní, spaní a učení. Z hlediska bezpečnosti nedávejte postel, křesla a pohovky pod okno. Dejte si pozor i na ostré rohy a hrany nábytku. Zvolte kvalitně zpracovaný a začištěný nábytek a oblé hrany. Děti milují i sedací bobky a měkké vaky. 

Postel a matrace 

Kvalita dětského spánku se odrazí na jeho vývoji. Dbejte na kvalitní dětské postele, rošty a matrace. Vhodná matrace se přizpůsobí dětské páteři. Dejte přednost přírodním materiálům, které jsou pro tělo přirozené, jsou velmi odolné a děti je hned nezničí. 

Podle věku 

Pro malé děti v dětském pokoji omezte množství nábytku a nechte mu více prostoru na hraní. Do předškolního věku nepotřebujete velký stůl ani ortopedickou židli, které pak dokoupíte se začátkem školní docházky i se skříňkou na učení. Postačí vestavěné skříně na oblečení a úložné boxy na hračky. 

Kvalitní osvětlení 

Na kvalitních žárovkách a osvětlení nikdy nešetřete. Zvláště pokud nemá dětský pokoj dostatek přirozeného světla. To platí u malých dětí i u školáků. Během hraní a učení si nebudou kazit oči. 

Respektujte osobnost i u dítěte 

Představy a vkus dětí se velmi často liší od představ rodičů. Pro děti je jejich pokoj útočištěm a věnují se tu mnoha různým činnostem. Děti touží po tom, aby jejich pokoj odrážel vše, co zrovna obdivují a co je baví. Dekorace v dětských pokojích by proto měly prezentovat jejich svět. Můžete je nenápadně usměrnit, ale dejte jim při zařizování prostor. Zkuste najít rovnováhu, ať jste spokojení vy i vaše děti, a to v každém věku.

KP
Foto: goldea.cz


Diskuze: příspěvků